(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Kwiaty doniczkowe do ciemnego pokoju ❤️ - PrintPlant

Kwiaty doniczkowe do ciemnego pokoju – jakie rośliny wybrać do cienia?

Rozpoczynamy nasz krótki, dwuodcinkowy cykl poruszający zagadnienie odpowiedniego doświetlenia naszych roślin. Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakie kwiaty doniczkowe do ciemnego pokoju, jaka roślina do łazienki bez okna i czy w ogóle jakaś ; )

Światło pełni bardzo istotną rolę w życiu naszych zielonych przyjaciół. Jest drugim równoważnie najważniejszym czynnikiem (zaraz po ilości wody), wpływającym na powodzenie uprawy. Wyróżniamy rośliny, które uwielbiają słońce, takie, które preferują półcień oraz te odnajdujące się w zacienionych miejscach. Wyszukując kwiaty doniczkowe do ciemnych miejsc często można natrafić na pojęcie roślin cieniolubnych, które jednak jest nie do końca słuszne. Bardziej trafnie będzie określić je mianem ‘cienioznośnych’. To jak w fizyce – zimno nie istnieje, a jest tylko więcej ciepła i mniej ciepła ; ) Żadna roślina nie przepada stricte za cieniem, jednak potrafi go tolerować. Grunt to pogodzić się, że w takim ciemnym środowisku może ona wolniej rosnąć, a efekt jej uprawy będzie trochę mniej efektywny oraz efektowny.

Kwiaty doniczkowe do ciemnego pokoju - syngonium wendlandii
Kwiaty doniczkowe do ciemnego pokoju łatwo znajdziemy w sklepach

Kwiaty doniczkowe do ciemnego pokoju – informacje ogólne

Ogólnie nie ma co się martwić – w doniczkach najczęściej mamy rośliny z dolnych partii lasów deszczowych, gdzie promienie słoneczne z reguły nie docierają jakoś intensywnie. Czyli szczęśliwie, do wyboru są liczne kwiaty doniczkowe do ciemnych pomieszczeń. Nasze rośliny w większości wcale nie są fanami ostrego słońca. Wśród takich znoszących ciemniejsze pomieszczenia odnajdziemy liczne pnącza, paprocie, niektóre monstery, epifity, filodendrony, begonie, czy nawet gatunki egzotycznych kaktusów. Ciemne mieszkania wciąż mają potencjał na stanie się przytulną bujną dżunglą, a rośliny mogą swoją ożywczą zielenią rekompensować nam brak promieni słonecznych. Oczywiście do pewnego stopnia – warto pamiętać też o spacerkach i ekspozycji na naturalne światło, najlepiej to poranne, przez co najmniej 15 minut dziennie.

Kwiaty doniczkowe do pokoju bez okna też są możliwe do utrzymania przy życiu, tylko wymagają pewnej gimnastyki. Mamy tu na myśli poświęcanie im odrobiny więcej uwagi i może zainwestowania w oświetlenie sztuczne, o czym rozpiszemy się w dalszej części artykułu. 

Jakie rośliny do ciemnego pokoju?

 • Zamiokulkas Zamiolisnty
 • Sansewieria Gwinejska
 • Filodendron Pnący
 • Filodendron Micans
 • Paproć – Nefrolepis wyniosły
 • Bluszcz Pospolity – Hedera helix
 • Skrzydłokwiat
 • Sansewieria Cylindryczna
 • Rhaphidophora Tetrasperma
 • Dracena
 • Aspidistra wyniosła
 • Epipremnum Złociste
 • Monstera “Monkey Mask”
Podpórki do kwiatów
Klasyczne paprotki świetnie sprawdzają się jako kwiaty do ciemnego pokoju

Kwiaty doniczkowe do ciemnego mieszkania – przykłady

Mając na myśli kwiaty doniczkowe do ciemnego mieszkania bierzemy pod uwagę, że istnieje przynajmniej minimalny dostęp do rozproszonego światła. Rośliny, które tolerują mniejszą ilość promieni słonecznych, w cieniu nie będą jakoś szalenie rosły. Trzeba się przygotować na mniejsze liście, wydłużone międzywęźla… Także wolniejsze tempo rozwoju, ku radości wszystkich zapominalskich – bo w związku z powyższym, roślinka wymaga mniej podlewania. Im mniejszy dostęp do słońca i energii słonecznej, tym mniej roślina fotosyntetyzuje. Przemiana zwalnia, co oznacza ‘wszystkiego mniej’. Z drugiej strony zwiększa to ryzyko przelania rośliny, a więc ciężka ręka z konewką musi być bardzo, ale to bardzo ostrożna.

Gdy zastanawiamy się nad tym, jakie kwiaty doniczkowe do ciemnego pokoju, nie powinna to być ciężka rozkmina. Rośliny niezbyt wymagające i w miarę łatwe w uprawie, a jednocześnie znoszące stanowisko zacienione, to między innymi filodendrony, występujące w wielu różnych gatunkach. Wspólną zaletą tej rodziny jest szybki rozrost, a wadą jej toksyczność dla ludzi i zwierząt.

Podpora do monstery
W ciemnym pokoju dobrze czują się pnącza – tu Epipremnum Złociste na podpórce do roślin Bąbelki M, stworzonej z wykorzystaniem druku 3d

Cieniolubne filodendrony

Najłatwiejszym do uprawy w warunkach domowych pnączem jest filodendron pnący. Najefektywniej wypada on, gdy prowadzimy go wykorzystując palik modułowy, albo podpórki do roślin. Również świetnie prezentuje się ze zwisającą swobodnie z doniczki bujną czupryną. Jego intensywnie zielony kolor, sercowate liście i małe oczekiwania wobec właściciela sprawiają, że jest częstym dodatkiem wnętrz domowych, jak i użyteczności publicznej. Jego bliski kuzyn o podobnych upodobaniach to odmiana z żółtym paseczkiem (Philodendron Scandens ‘Brasil’). Dostępne są także odmiany neonowo-żółte (Philodendron Scandens ‘Lemon Lime’), a także ciemniejsze, velvetowe (Philodendron Scandens ‘Micans’)

Pierwsze skrzypce w tej rodzinie grają jednak filodendrony o formie krzaczastej, które uwodzą widza dużymi, wciętymi liśćmi o falistych brzegach. Są tak wyprofilowane, aby w naturalnym środowisku dobrze odprowadzać duże ilości spadającej z nieba wody deszczowej. Te rośliny są bardzo elastyczne – duszne powietrze, przeciągi, ulewy, cień… Byle nie bezpośrednia ekspozycja na promienie słoneczne i wszystko będzie dobrze. Rozrastają się tak szybko, że odradza się przygarniania ich do przytulnych kawalerek. Wśród roślin obrazkowatych popularna jest Monstera deliciosa, ale też Philodendron bipinnatifidum i dziwaczny Philodendron Squamiferum. Na dobrej podporze rozwiną skrzydła i szybko zawłaszczą przestrzeń – jeśli tego potrzebujesz, sprawdź nasze paliki i obręcze.

Kwiaty doniczkowe nie wymagające słońca – aspidistra

Kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują słońca też potrzebują słońca! Nawet gatunki do cienistych miejsc wymagają minimalnej ilości rozproszonego światła. Wiąże się to z usytuowaniem najlepiej nie dalej niż 4m odległości od okna. Takie rośliny odnajdują się też w niższej temperaturze. Najlepsza ekspozycja dla nich to ta wschodnia, gdzie światło dociera tylko rano. Kwiaty doniczkowe nie wymagające słońca to między innymi aspidistra, bluszcze, niektóre gatunki begonii i leśne paprocie.

Aspidistra naturalnie rośnie w ciemnych i chłodnych lasach Chin oraz Japonii. Jej największym atutem są dekoracyjne liście, które odcięte długo utrzymują świeżość, dlatego często dopełniają bukiety florystyczne. Przez swoje przystosowanie do trudnych warunków aspidistra jest uznawana za jedną z najłatwiejszych roślin do domowej uprawy. Odporna na zapominalstwo, rośnie powoli, ale jest długowieczna – z tego względu nazywana jest także ‘żelazny liść’. Nie lubi nasłonecznionych stanowisk, odpowiada jej temperatura pokojowa, jednak najlepiej się czuje w chłodniejszych miejscach od piętnastu stopni w górę. Latem warto ją podlewać dwa razy w tygodniu, a zimą wystarczy tylko raz. Umieszczona w przyciasnej doniczce odwdzięczy się bujnym ulistnieniem, więc nawet nie trzeba się często martwić przesadzaniem!

Jakie kwiaty doniczkowe do ciemnego pokoju – a może poszaleć z kolorem?

Fitonia przez swoje liście wybarwione na różowo, bordowo, czy zielono, może stanowić wyraźny kolorystyczny akcent w zacienionych kątach. Pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych i naturalnie jest pnączem. W domowych warunkach wypuszcza ona kruche pędy dosięgające 15 cm i cała porasta delikatnymi włoskami. Lubi lekko zacienione stanowisko, bo na słońcu może ulec poparzeniom. Ze względu na pochodzenie nie przepada za suchym powietrzem, dobrze rozwija się w klimacie wilgotnym w temperaturze od 16 stopni w górę. Stąd warto trzymać ją z dala od kaloryferów i regularnie podlewać, a uświetni swoim niecodziennym kolorem półcieniste wnętrze. Jakie kwiaty doniczkowe do ciemnego przedpokoju? To właśnie fitonia w szklanym słoiku może stanowić atrakcyjny dodatek, który będzie intrygował gości już od samego wejścia.

Kwiaty doniczkowe do ciemnego pomieszczenia - skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat pięknie kwitnie – ale w ciemnym pomieszczeniu może to być utrudnione

Kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują słońca

Na początek trzeba zaznaczyć, że warunki braku dostępu do światła dla rośliny są ekstremalne. Istnieją takie kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują słońca, jednak pozbawianie ich całkowicie nie jest dobrym pomysłem. Nasi zieloni przyjaciele w takiej sytuacji się męczą i generalnie sobie z nią nie radzą. Jeśli upieramy się by odnaleźć i utrzymać przy życiu kwiaty do pokoju bez okna, będzie to wymagało z naszej strony więcej troski niż zwykle. 

Rozwiązań jest kilka. Jedno z nich to regularna rekonwalescencja – wystawianie doniczki co najmniej raz w miesiącu na lecznicze działanie rozproszonego światła, by zażyła odżywczej kąpieli słonecznej i podładowała niedobór ‘witaminy D’. Inną opcją jest wymienianie roślin na nowe w ustalonych interwałach. W opcji krótkoterminowej może panować równomierny obieg takich okazów na zasadzie przerwy i powrotu do pokoju. Z kolei w długoterminowej, doniczki po sześciu miesiącach bez światła należałoby odstawić na zasłużoną emeryturę na rozproszonym słoneczku.

Drugim rozwiązaniem jest substytut słońca, czyli inwestycja w sztuczne światło. Wystarczy już zwykła lampka biurkowa z przykręconą żarówką 1000 lm o barwie 6500 K skierowana na naszą roślinkę. Dzięki niej będzie ona w miarę komfortowo trwać i fotosyntezować sobie w łazience bez okna. W bardziej inwazyjnej w nasze rachunki za prąd wersji, dla dobra małych zielonych przyjaciół, przez 10-12 godzin dziennie palimy w łazience światło z tradycyjną jarzeniówką / żarówką energooszczędną lub ledową.

Jaka roślina do łazienki bez okna?

Okej, pora na ten najbardziej nurtujący punkt wieczoru – kwiaty doniczkowe do ciemnego pokoju, czyli do łazienki bez okna, przedpokoju, albo kuchni. Choć tutaj koncentrujemy się na zagadnieniu jakie kwiaty do ciemnej kuchni, odsyłamy Was do naszego poprzedniego artykułu ‘jakie kwiaty doniczkowe do kuchni wybrać’, który uwzględnia ten luksus, jakim jest okno w tej strefie 🙂

Palik modułowy
Pnący bluszczyk wytrzyma wiele, byle zachować wysoką wilgotność powietrza

Zwykle w kuchni lub łazience panuje klimat szklarniowy, przez wilgotność wywołaną gotowaniem, kąpielą, myciem naczyń. W takich warunkach, by uniknąć pleśni, należy pamiętać o regularnym usuwaniu opadłych liści i kwiatów oraz ograniczyć podlewanie. Takie pomieszczenia warto też często wietrzyć, szczególnie po sprzątaniu, by oczyścić powietrze ze szkodliwych dla roślin oparów detergentów.

W dziale kwiaty doniczkowe do ciemnej łazienki odnajdziemy najróżniejsze paprocie. Każda paprotka lubi podwyższoną wilgotność powietrza i półcieniste stanowisko, a do tego jest bezpieczna dla zwierząt. Wśród nietypowych odmian jest na przykład paproć Duffy z imponującym afro rozrastającym się na wszystkie strony lub puszysta, o bardzo wdzięcznej nazwie – cotton candy. Prawdziwie morski wygląd naszej łazience nada natomiast odmiana Mikrozorium Oskrzydlone, która wyrasta na terenach zalewowych południowej Azji. Poza uprawą w doniczce jest również przystosowana do życia pod powierzchnią wody, w akwariach. Ta paprotka doskonale skomponuje się z odświeżaczem powietrza typu morska bryza.

Szukając w formach bardziej pnących, można wymienić bluszcz. Poza odmianami pstrolistnymi, które potrzebują trochę więcej rozproszonego światła, roślina ta świetnie odnajdzie się w pomieszczeniu bez okien. Oczywiście przy założeniu specjalnej opieki w systemie kąpieli słonecznych lub wymiany stanowisk dwóch analogicznych okazów. Dzięki swoim filtrującym właściwościom, bluszczowi nie sprawią problemów opary łazienkowe, czy kuchenne. Z pewnością uświetni swoją obecnością ciemne pomieszczenie zgrabnie pnąc się po czymkolwiek, wykorzystując np. podpórki modułowe.

Kwiaty doniczkowe do ciemnych miejsc – podsumowanie

Obecność roślin w bliskim otoczeniu, co często podkreślamy, jest niezwykle istotna. Wpływa pozytywnie na naszą psychikę, zmniejsza stres, a zwiększa koncentrację. Dlatego jeśli jeszcze nie jesteś czynnym Roślinoholikiem, warto zainwestować chociaż w jedną drobną doniczkę z zieloną zawartością. Będzie ona chwytać za serce za każdym razem, gdy pojawi się w polu widzenia. 

Jeśli dotychczas powstrzymywał Was przed tym zakupem niedobór światła słonecznego we wnętrzach, mamy nadzieję, że po tej lekturze Twoja wiedza jest bogatsza o pomysły na nowe kwiaty doniczkowe do ciemnego pokoju. Może pozwoli to świeżym okiem spojrzeć na cieniste kąty mieszkania.

Pamiętaj – żadna roślina nie będzie optymalnie rosnąć w miejscu o naświetleniu niedorównującym jej zapotrzebowaniu. Przyjmując nową roślinę pod swój dach należy się upewnić, ile słońca, jakiego podłoża oraz jakiej opieki ona potrzebuje. Polecamy tutaj nasz artykuł o dobieraniu podłoża do rośliny, czyli o co chodzi z tą ziemią do roślin. I kończąc, naturalnie zawsze warto pomyśleć o wsparciu jej rozwoju podpórką 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *