(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Jakie kwiaty doniczkowe do kuchni wybrać ❤️ - PrintPlant

Jakie kwiaty doniczkowe do kuchni wybrać

Wybór nowej roślinki do danego pomieszczenia może się okazać nie lada wyzwaniem dla tych, którzy są “zieloni” w temacie. W końcu zastanawiając się, jakie kwiaty doniczkowe do kuchni wybrać, należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Nasłonecznienie, ilość dostępnego miejsca, nasze preferencje… To ostatnie jest czasem najtrudniejsze do określenia 🙂 na szczęście wybór badyli jest spory i zwykle udaje się coś zaradzić. Jedno jest pewne: dobrze dobrane kwiaty do kuchni doniczkowe będą się w niej czuć znakomicie!

Kwiaty doniczkowe na parapet do kuchni

Kuchenny parapet to miejsce, w którym warunki bywają ekstremalne. Często okno ma wystawę wschodnią lub południową, a wtedy nasłonecznienie gra bardzo dużą rolę, oddziałując na kwiaty doniczkowe na parapet do kuchni. Co innego okno północne – tu rośliny domowe żywią się bardziej rozproszonym, delikatnym i nie bezpośrednim światłem. Wracając do ekstremum, nie można nie wspomnieć o temperaturze. W kuchni bywa gorąco i duszno, co sprawia że częściej otwieramy okno, aby wywietrzyć pomieszczenie – także zimą. Okazy wrażliwe na przeciągi nie będą się więc czuć dobrze na kuchennym parapecie. Nie tylko temperatura to ważny czynnik, istotna jest także gęsta atmosfera. W kuchni powstaje przecież masa pary! Gotowanie, zmywarka i już – wilgotne środowisko gotowe. Poziom wilgotności powietrza w naszych mieszkaniach zazwyczaj jest zbyt niski. W kuchni taki problem nie występuje i często to właśnie w tym pomieszczeniu kwiaty doniczkowe rosną najlepiej.

Małe kwiaty doniczkowe do kuchni

Miejsce, w którym przyrządzamy posiłki, musi zapewniać dużo wolnego miejsca na blatach roboczych. Siekanie składników, lepienie pierogów i wyrabianie ciasta to nie żarty ; ) Często parapety to jedyne stanowisko, jakie zająć mogą małe kwiaty doniczkowe do kuchni. W związku z tym, rośliny doniczkowe muszą bezpiecznie zmieścić się w jego ograniczonej szerokości. Nie ma rady! Tak więc dobrze spiszą się rośliny młode, o umiarkowanym tempie wzrostu oraz niezbyt masywnej budowie.

Kwiaty do kuchni doniczkowe

Odpowiadając na pytanie, jakie kwiaty do kuchni doniczkowe wybrać, powinniśmy w końcu przejść do konkretów. Wskażemy rośliny, które naszym zdaniem poradzą sobie w tej wymagającej roli i doskonale spiszą się na kuchennym parapecie.

Bluszcz – hedera helix

Wdzięczne, urocze pnącze, czyli bluszcz, dobrze sprawdzi się w roli kuchennego czasoumilacza. Ma delikatne, giętkie pędy, łatwo dające się prowadzić po podporze – np. typu palik modułowy. Jest na tyle elastyczny, że można wielokrotnie owijać go wokół totemu, bez obaw o uszkodzenie. Jeśli nie pasuje nam taka forma prowadzenia bluszczu, zawsze można pozostawić go samemu sobie. Bez podpórki będzie swobodnie zwieszał się z doniczki i stworzy piękną dekorację ścienną. Co istotne, bluszcz jest magnesem na przędziorki. Wilgotna atmosfera w pomieszczeniu sprzyja mu więc w utrzymaniu zdrowego i pięknego wzrostu. Dobry kwiat doniczkowy do kuchni to zdecydowanie bluszczyk!

jakie rosliny do kuchni wybrac bluszczyk
Bluszczyk łatwo łapie przędziorka – ale w kuchni, przy wysokiej wilgotności, szkodnik ten powinien mieć trudniejsze zadanie
jakie rosliny do kuchni wybrac storczyk
Orchidea, czyli inaczej storczyk, króluje na maminych, kuchennych parapetach. Trudno się dziwić – jest wyjątkowa

Storczyk, czyli orchidea

Czy storczyki nadają się do kuchni? A pewnie! Z uwagi na wspomnianą wilgotność powietrza i dobre doświetlenie, to idealne kwiaty doniczkowe do kuchni. Ileż jest na świecie mam, które potwierdziłyby tą teorię… Jako ilustrację posłuży zdjęcie storczyków mojej własnej Mamy ; ) te kwiaty doniczkowe w naturalnych warunkach są epifitami. Oznacza to, że rosną bez podłoża, w załamaniach kory drzew i innych dogodnych dla siebie miejscach. W naszych domach te dobre kwiaty doniczkowe do kuchni uprawiane są w korze i specjalnych doniczkach. Zamiast tradycyjnego podlewania, wolą namaczanie ich specyficznych korzeni. Bliska odległość od zlewu sprawi, że regularne wykonywanie tej czynności będzie wygodne i bezproblemowe. Z kolei samo prowadzenie pędów ułatwi patyczkowata podpórka do roślin gałązka czy falka, które w funkcjonalny i estetyczny sposób utrzymają pędy tego cudnego kwiecia. I takich upgrade’ów potrzebujemy!

Szczawik trójkątny

Prosty w obsłudze, piękny i zdatny do spożycia – czy istnieją lepsze kwiaty doniczkowe na parapet do kuchni? Szczawik trójkątny ma sporo zalet, a do tego zachwyca urokiem osobistym. Jego bulwy zamierają na zimę, po to by odrodzić się po przywróceniu podlewania i większej ilości światła na wiosnę. Szczawik trójkątny na parapecie w kuchni czuje się doskonale, a południowe słońce nie jest mu straszne. Reaguje na nie w specyficzny sposób – na wieczór zamyka swoje motylkowe listki. Co prawda zdarza się, że zarówno listki, jak i drobne kwiatki które wypuszcza, przyklejają się do szyby. Nie jest to jednak coś, co mogłoby zdyskwalifikować ten wspaniały kwiat doniczkowy do kuchni.

Korytko z ziołami

Myślenie o tym, jakie kwiaty doniczkowe do kuchni zaprosić w nasze skromne progi, nie powinno nam przesłonić oczywistego faktu. Kuchnia to pomieszczenie stricte użytkowe, w którym liczy się dobra aranżacja wnętrza. Korytko ze świeżymi ziołami, które jest zawsze pod ręką, to prawdziwy skarb! Natka pietruszki, szczypiorek, czy bazylia, mogą być tuż obok nas. Nie dość, że doskonale podbiją smak potraw, to jeszcze dekorują i nadają kuchni domowego charakteru. Zioła w korytku idealnie nadają się do umieszczenia na parapecie w kuchni.

jakie rosliny do kuchni wybrac szczawik
Oxalis, czyli po naszemu Szczawik, nie tylko wygląda cudnie, ale też jest jadalny!

Kwiaty doniczkowe do kuchni – podsumowanie

Czy łatwo jest wybrać kwiaty doniczkowe do kuchni? Naszym zdaniem są trudniejsze rozkminy ; ) jak zwykle należy przeanalizować możliwości miejsca, ale i nasze własne. To kluczowe, aby dostępne warunki były wystarczające dla kwiatów doniczkowych do kuchni, jakie planujemy wybrać.

Podobne rozważania prowadziliśmy w artykułach Rośliny idealne do salonu lub też Najlepsze rośliny do domu – zerknij, jeśli temat Cię interesuje ; ) Wracając jednak do kuchni; niech nie zrażą nas drobne niepowodzenia – w końcu znajdziemy zielonych przyjaciół, którzy będą się dobrze czuć w danym miejscu. A jeśli będą to pyszne, aromatyczne zioła, docenią to nie tylko gospodynie, ale i pozostali domownicy. Stąd już prosta droga do przekazania pasji na następne pokolenia…

Czego sobie i Wam serdecznie życzymy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *