Podpórki do kwiatów

Podpórki do kwiatów, zwane też drabinkami, to niezbędne wsparcie, pomagające zapanować nad niesfornymi roślinami pnącymi. Przez swój ciekawy design mogą pełnić również funkcję dekoracyjną, podkreślając piękno Twojej kolekcji roślin. Zobacz nasze podpórki do kwiatów i wybierz model, który Ci przypadnie do gustu.

36 Products

Filtry

Podpórki do kwiatów – główne funkcje

Pergole do pnączy, drabinki do kwiatów, podpórki do roślin – każdy początkujący miłośnik roślin szybko spotyka je na swojej drodze. Powiększając kolekcję zielonych przyjaciół w mig orientuje się, że wiele z nich idealnie nadaje się do prowadzenia w górę. Pędy pną się o własnych siłach, czasem wymagają oplatania, ale zawsze skutkuje to dobrą ekspozycją roślinki. Tak więc nie tylko pomagamy im żyć i rosnąć w zgodzie z ich naturą. Zapewniamy również sobie przyjemność z oglądania udanej kompozycji kwiatowej.

Podpórki do kwiatów doniczkowych – dlaczego warto je wybrać?

Kontynuując rozważania, roślina dobrze ułożona względem światła słonecznego będzie dobrze łapać promienie, a za tym pójdzie właściwy wzrost i udana wegetacja. Wisienką na torcie jest to, że większość roślin doniczkowych będzie produkować coraz to większe liście, dzięki wykorzystaniu podpory pod rośliny. Innym podpora do kwiatów doniczkowych zapewni dziurkowane i powycinane liście, co obserwujemy u klasycznej Monstery lub też Monstery Siltepecana. Same plusy! Więcej o tym przeczytasz w poście “monstera – jak o nią dbać“.

Podpory – u jakich roślin wykorzystuje się je najczęściej

Jeśli zapytasz nas o podpórki do roślin, na myśl przychodzą oczywiście pnącza. Czyli wszystkie rośliny które nie są samonośne, stabilne w pojedynkę, ale potrzebują stabilnej podpory do kwiatów doniczkowych. W innym wypadku będą piąć się po czymkolwiek, czyli meblach, ścianach, powodując ryzyko ich uszkodzenia poprzez wrastające w pory korzenie czepne. Jeśli nie złapią się czego trzeba, będą smętnie zwisać z regału czy szafy. Chyba przyda się więc odpowiednia podpora do kwiatów doniczkowych? ; )

Jeśli mówimy o pnączach, na pewno warto wspomnieć o Monsterze, także w odmianach Monstera Standleyana, Monstera Cobra, Monstera Dubia czy Monstera Esqueleto. Drugą super popularną reprezentantką tej grupy, zasługującą na najlepsze podpory pod rośliny, jest Rhaphidophora Tetrasperma, a także jej urocze koleżanki Rhaphidophora Decursiva, Rhaphidophora Hongkongensis oraz Rhaphidophora korthalsii. Nie mniej ważne, czy godne zauważenia są wszelkie Syngonia, Filodendrony, Bluszcze, Epipremnum, Anthurium… Napisaliśmy nawet o tym, jakie są najlepsze rośliny do domu. Można by długo wymieniać kwiatki, które lubią podpórki do roślin pnących. Tak z innej beczki, my w ramach PrintPlant lubimy podpierać także Storczyki, a nawet Zamiokulkasy – ale o tym jak wybrać dla nich podpory na kwiaty przeczytasz poniżej : )

Jak wybierać podpory, podpórki?

Pierwszym kryterium, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wybierania podpórki do kwiatów doniczkowych, powinna być wielkość rośliny. Ale nie tylko obecna, lecz również planowana. Mamy tu na myśli tempo wzrostu, które może zdeklasować niektóre podpory pod kwiaty. Tak więc generalnie wybieramy podpory kwiatowe odpowiednie do wielości danej roślinki, zostawiając jednak pole do wzrostu.

Możesz spojrzeć na nasze podpórki do roślin, które proponujemy w 3 rozmiarach: S – małe, M – średnie podpórki i L – duże.

  • Jeśli badylek składa się z pojedynczego, długiego pędu, a już zwłaszcza dla Storczyków, wybierz strzeliste podpory na kwiaty, takie jak np. modele Falka lub Gałązka. W prosty sposób owiniesz łodygi wokół kształtu, lub też w łatwy sposób się do niego przypniesz.
  • W przypadku kwiatków, które bardzo szybko przyrastają, wybierz rozwiązania umożliwiające rozbudowę. Najlepszy będzie palik modułowy. Z kolei szybkorosnąca, ale bardzo masywna i rozłożysta Monstera dobrze będzie się czuć w obręczach Molet. Taka podpórka do kwiatów zbierze ją w sztywny kosz, stabilizując i nie pozwalając na zawłaszczenie zbyt dużej przestrzeni w pomieszczeniu.
  • Bardzo duże, a stosunkowo lekkie pnącza jak np. hoje dobrze będzie prowadzić na podpórce do roślin doniczkowych o dużym rozmiarze – możesz wybrać naszą podporę kwiatową Metropolis.
  • Drobnolistna, a lubiąca piąć się na płaskiej „deseczce” Monsterę Dubia dobrze prowadzić się będzie na podpórce do roślin Mesh S. Nie jest przytłaczająca, za to posiada delikatną i gęstą siateczkę.
  • Zupełnie innego podejścia wymagać będą roślinki rozkładające się na boki, a mamy tu na myśli Zamiokulkasa, różnego rodzaju Palmy i Sansewierie. Są one zwolennikami obręczy, choć inaczej niż Monstera: tutaj wystarczy pojedynczy okrąg, który zupełnie wystarczy jako podpora kwiatowa. Jeśli Cię to interesuje, zerknij na MiniMo – to bardzo pomysłowa podpórka do kwiatów doniczkowych.

Tradycyjne podpórki do kwiatów doniczkowych

Dotychczas w sklepach dostępne były bardzo standardowe podpórki, wykorzystujące najczęściej kokos, metal lub bambus. Te pierwsze mają ograniczoną formę, na którą wpływa plastyczność materiału, a przy większych przekrojach zwiększona waga podpory. Stalowe podpórki do kwiatów doniczkowych są dość masywne, ale też kosztowne, ponieważ takie podpory na kwiaty należy zabezpieczyć przed rdzewieniem. Innym rozwiązaniem są bambusowe podpory pod rośliny, które również powoli odchodzą do lamusa. Choć to naturalne rusztowanie jest bardzo wytrzymałe i stosunkowo tanie, z czasem taka tyczka do rośliny gnije w podłożu, a zupełnie nie nadaje się do uprawy hydroponicznej. Innym popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie palika kokosowego, który składa się z rurki PCV, owiniętej włóknem kokosowym. Rozwiązanie to jest bardzo wytrzymałe, choć niezbyt ekologiczne, a i niespecjalnie estetyczne.

Można także samodzielnie wykonywać podpory do pnączy, potrzeba do tego jednak trochę wprawy, jak i wiedzy. Możliwe jest wykonanie palika do pnączy z połączenia siatki stalowej, rurki PCV oraz mchu. Alternatywą jest odpowiednie oprawienie znalezionych gałęzi, które jednak mogą przynieść do zielonego mieszkania nieproszone szkodniki.

Na szczęście XXI wiek przyniósł ze sobą nowoczesne podpory dla pnączy!

Zalety podpórek do roślin drukowanych w 3d

Podpory do kwiatów doniczkowych wykonane w technologii druku 3d łączą w sobie bardzo dużo zalet. Po pierwsze, takie akcesoria do roślin są lekkie i wytrzymałe. Nie cechuje ich elastyczność, a więc stanowią stabilną podpórkę pod kwiaty. Po drugie, technologia pozwala na tworzenie różnorodnych form podpórek kwiatowych, tak aby każdy znalazł dla siebie idealny model. Można go dostosować pod konkretną roślinę, lub styl wnętrza, w którym planujemy umieścić nasze kwiatowe akcesoria. Po trzecie, materiał z którego wykonujemy podpory na kwiaty nie reaguje z wodą i nie gnije w podłożu – jest więc idealny do swojego zastosowania oraz upraw hydroponicznych oraz semi-hydroponicznych.

Istotna sprawa, to że kilka z naszych modeli to podpórki modułowe. Można więc dopinać kolejne segmenty, dzięki czemu podpora pod kwiaty rośnie razem z rośliną! Ważną zaletą jest także to, że tworzywo PLA jest pochodzenia organicznego i w określonych warunkach ulega biodegradacji. Jeśli temat bardzo Cię interesuje, przeczytaj nasz blogowy artykuł o druku 3d.

Podpórki do kwiatów – hołd dla designu i stylowe akcesoria do roślin

Projektowanie podpórek do roślin to dla nas nie lada gratka! Lubimy tworzyć nowe formy, inspirowane formami geometrycznymi, nurtami w sztuce czy architekturze. Świat pełen jest wzorów, które warte są utrwalenia. Jednocześnie mogą doskonale przysłużyć się naszym roślinom doniczkowym. Z inspiracji geometryzacją powstały nasze pierwsze podpórki do kwiatów doniczkowych: podpórka do roślin Sześciokąt M, podpórka do roślin Bąbelki M, oraz podpórka do roślin Trójkąty S. Styl boho stał się inspiracją do serii Mesh. Podpora do roślin Molet zaczerpnęła swój wzór na obręczach z nurtu obróbki stali. Z kolei diagram Woronoja stworzył podwalinę do tego, aby powstała podpórka do roślin Mozaika M. A kończąc ten wątek, architektoniczny styl Art deco zainspirował nas do prac nad dwoma modelami modułowymi. Jest to podpórka do roślin Portal M oraz podpórka do roślin Art deco M.

Dobra podpora do roślin jest więc zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Nie sztuką jest stworzyć wzory, które kompletnie nie będą spełniać swojej funkcji – wystarczy tworzyć podpórki do kwiatów o obłych kształtach, uniemożliwiających zamocowanie pędów lub też oplatanie ich wokół podpory pod rośliny. Nasze akcesoria do roślin z druku 3d charakteryzują się użytecznością. Wysoko cenimy to, aby mogły spełniać swoją rolę. Funkcjonalne podpory pod kwiaty wyposażamy w wystające krawędzie, oczka, czy siateczkę, definiując ich przydatność w domowej uprawie roślin.

Podpory do kwiatów ogrodowych

Ze względów bezpieczeństwa, polecamy wykorzystywać nasze akcesoria wewnątrz domów i mieszkań, stricte do roślin doniczkowych. Podpórki tworzymy z PLA, a więc tworzywa, które do formowania potrzebuje wysokiej temperatury. Wysoka temperatura lub silny wiatr mogą w nieprzewidziany sposób wpłynąć na podpórki do roślin, które dedykowane są roślinom pnącym pozostającym jednak na stałe w czterech ścianach. Masz jakiekolwiek wątpliwości? Napisz do nas, a spróbujemy wspólnie je rozwiać ; )

Na jakie produkty warto zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli dopiero zaczynasz poznawać nasze akcesoria do roślin z druku 3d, spróbujemy najpierw przybliżyć Ci ich podział. Dzięki temu będzie można trafić bezpośrednio do interesującej kategorii.

Podpórki do roślin według rozmiarów

  • Najpierw należy przedstawić nasze podpórki do sadzonek. Są to miniaturowe podpory do pnączy, które pomogą Ci kształtować roślinę już od pierwszego listka
  • Pierwszą pełnoprawną kategorią są podpórki do małych roślin. Stoją na jednej nóżce, ale ich wysokość jest już dość znaczna. Pozwalają na dobre prowadzenie niewysokiej rośliny, albo na przykład wsparcie storczyka
  • Naturalnym następcą zostały średnie podpórki. Nie chodzi tu jednak o ich jakość, o nie! ; ) chodziło o skrócenie nazwy dla podpory do kwiatów w rozmiarze “medium”. Większość z tych modeli stoi stabilnie na dwóch nogach, co skutkuje poszerzeniem podpory do kwiatów doniczkowych
  • Listę rozmiarów finalizują duże podpórki do roślin. Znajdziesz tu modele wykorzystujące pełną powierzchnię drukarek na wykonanie wzoru, a za nóżki służą im bardzo wytrzymałe pręty z włókna szklanego. Obsłużą więc największe badyle, także te w rozmiarze XL

Wyjątkowe podpory dla roślin

  • Zestawy podpórek pozwolą Ci złapać idealne podpory pod kwiaty z tego samego typu i koloru, jednak w różnym rozmiarze
  • Kategorią wartą zobaczenia są na pewno podpórki modułowe. To przełomowe rozwiązanie, w którym podpora kwiatowa rośnie razem z rośliną
  • Paliki i obręcze to podpórki do roślin o alternatywnych formach. Pierwsza to totem do roślin pnących z możliwością rozbudowy poprzez dokładanie kolejnych modułów. Druga zaś zestaw prętów i obręczy tworzących solidny kosz, mogący okiełznać najbardziej masywne rośliny
  • Wyjątkowym produktem są podstawki pod doniczki. Sprawdź, jak to pomysłowe rozwiązanie pomoże Ci wyeksponować Twoje rośliny doniczkowe lub zabezpieczyć podłogę przed wilgocią terakoty

Podpórki do kwiatów pnących

Przyznajemy – jest tego całkiem sporo! Uważamy jednak, że taka bogata kolekcja przynosi ze sobą same plusy. Masz teraz szeroki wybór, a więc jest większa szansa na znalezienie tej jedynej, idealnej podpórki do roślin. Gdy jednak zmienisz koncepcję, możesz wrócić po coś innego, albo dokupić kolejny segment, o ile to podpora modułowa. Jeśli jednak gubisz się w całym tym katalogu akcesoriów do roślin, spróbuj przeczytać nasz wpis o tym, jak dobrać podpórkę do rośliny. Jeśli czegokolwiek w nim brakuje, dodaj komentarz, a niebawem postaramy się uzupełnić nasze roślinne porady.

Pakowanie podpórki do kwiatów

Nasze drukowane podpórki do kwiatów pakujemy z poszanowaniem środowiska naturalnego, minimalizując ilość tworzyw. Korzystamy z opakowań kartonowych oraz szarego, perforowanego papieru. Papierowa jest również taśma, którą zaklejamy opakowania z podpórkami do kwiatów, jak również etykiety wysyłkowe. Staramy się, aby nasze paczki były estetyczne, ale też ekologiczne. Filament z którego drukujemy jest pochodzenia organicznego i w odpowiednich warunkach ulega biodegradacji. Szpule po wykorzystanym materiale odsyłamy do producenta, tak aby podpórki do kwiatów powstawały w jak najbardziej świadomy i racjonalny sposób.

 

Jak wybrać podpórki do roślin doniczkowych?
    Wybierając podpórki do roślin doniczkowych warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Wielkość podpórki powinna być dostosowana do rozmiaru rośliny, a jej materiał powinien być trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Ważne jest także dopasowanie stylu podpórki do aranżacji wnętrza lub ogrodu. Podpórki łatwe w montażu i demontażu ułatwią pielęgnację roślin. Wybierając odpowiednie podpórki zapewnisz roślinom odpowiednie wsparcie i estetyczny wygląd.
Jakie są różnice między podpórkami do kwiatów z druku 3d, a innymi rodzajami podpórek?
    Podpórki do kwiatów z druku 3d różnią się od innych rodzajów podpórek, ponieważ są specjalnie zaprojektowane do wspierania roślin doniczkowych. Są mniejsze i bardziej precyzyjnie dopasowane do rozmiaru doniczek, co pozwala na stabilne utrzymanie rośliny i zapobiega przewróceniu się doniczki. Inną ważną różnicą jest materiał, z którego są wykonane podpórki. Podpórki do kwiatów zazwyczaj wykonane są z lekkich i trwałych materiałów, takich jak tworzywa sztuczne czy metal, co umożliwia łatwe przenoszenie ich w razie potrzeby. Ponadto, podpórki do kwiatów są dostępne w różnych wzorach i kolorach, co pozwala na dopasowanie ich do stylu i wystroju pomieszczenia, w którym się znajdują.

Ceny na podpórki do roślin

Podpórki do kwiatówCena
Podpora do roślin MiniMo21,00zł
Podpora do roślin Molet62,00zł
Podpórka do roślin Bąbelki L59,90zł
Podpórka do roślin Falka12,00zł
Podpórka do roślin Gałązka12,00zł
Podpórka do roślin Mesh L59,90zł