(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); O produkcji słów kilka, czyli druk 3d w świecie roślin ❤️ - PrintPlant

O produkcji słów kilka, czyli druk 3d w świecie roślin

Na pewno zauważyliście, że wszystkie nasze produkty opisujemy jako “wykonane w technologii druku 3d” – zarówno na stronie internetowej, jak i na profilach w mediach społecznościowych. Pomimo rosnącej popularności tej technologii, nadal dla wielu niewtajemniczonych osób wydaje się czymś abstrakcyjnym. Jako, że rozpracowujemy temat już od jakiegoś czasu, tym oto artykułem postaramy się uchylić rąbka tajemnicy 😉

1612608223707 e1616247440605

Materiał

Zacznijmy od podstaw, czyli omówienia materiału, z jakiego możemy drukować – nazywa się go filamentem. Produkt występuje w formie nici nawiniętej na szpulę. Tutaj ukazuje się jedna z wielu odsłon piękna, związanego z technologią druku 3d. Paleta dostępnych materiałów jest niesamowicie szeroka i sięga od rozpuszczalnego w wodzie BVOH, przez szeroko stosowany w motoryzacji czy urządzeniach domowych ABS, aż po wysoko wytrzymały nylon. Jednak nie te materiały będą bohaterami tego podrozdziału.

PLA – pod tym mało przyjaznym skrótem znajduje się jeszcze mniej przystępne rozwinięcie – Poliaktyd, a mówiąc inaczej, (poli)kwas mlekowy. Jest to w pełni biodegradowalny polimer powstający z surowców odnawialnych, takich jak buraki cukrowe, czy też mączka kukurydziana. PLA jest głównym materiałem wykorzystywanym w naszych produktach. Wybraliśmy ten filament ze względu na jego wytrzymałość, dobrą dostępność na rynku oraz szeroką gamę wariantów estetycznych. A skoro już tutaj jesteśmy…

Kolory

Kolejną wspaniałą cechą druku 3d jest szeroka paleta dostępnych kolorów PLA. Zagłębiając się w katalogi producentów możemy wręcz oszaleć z nadmiaru wrażeń – tak ogromna jest liczba proponowanych opcji. Oprócz palety kolorów standardowych można zobaczyć filament z metalicznym połyskiem, w wersji matowej, z brokatem… Istnieją również materiały zmieniające kolor pod wpływem ciepła!

W ramach PrintPlant musieliśmy oczywiście ograniczyć ilość dostępnych kolorów, ponieważ oferowanie zbyt wielu opcji byłoby dla nas bardzo trudne do ogarnięcia. Niemniej jednak, w przypadku zamówienia większej ilości podpórek, czy podstawek, możemy na Twoje życzenie wykonać partię w wybranym wariancie ; )

1612608232996 scaled

1598979314407

Biodegradowalność

Czy organiczne pochodzenie filamentu PLA oznacza, że Twój produkt po miesiącu zmieni się w nawóz dla Twojej roślinki? Zdecydowanie nie! W warunkach domowych proces rozkładu tego materiału jest bardzo długi. Dopiero kompostowanie prowadzi do jego degradacji.

Jednak aby przeistoczyć nici w cieszący oko gadżet, potrzebujemy jeszcze jednego elementu, czyli…

…Drukarki!

Urządzenia jakie wykorzystujemy, to drukarki 3d pracujące w technologii FDM – Fused Deposition Modeling. Charakterystyczną cechą tej technologii jest nakładanie materiału stopniowo, warstwa po warstwie, niczym rękaw cukierniczy przy dekorowaniu ciasta. Tak więc linia po linii, drukarka żmudnie pracuje nad produkcją każdego z elementów. Ścieżki, jakie pokonuje, da się zaobserwować, jeśli spojrzymy z bliska na jedną z naszych drabinek do roślin.

Na poniższym nagraniu możesz zobaczyć jak w praktyce wygląda proces druku 3d:

Hipnotyzujące, prawda? My zdecydowanie zdążyliśmy się już przyzwyczaić do synchronicznych ruchów naszych maszyn, ale wiemy, że gdy widzi się to po raz pierwszy, robi to ogromne wrażenie. Oglądanie drukarek porównywane jest do oglądania telewizji czy rybek w akwarium ; )

Każda podpórka do roślin, czy też podstawka pod doniczkę, to efekt wielogodzinnej pracy urządzenia, co dodatkowo dodaje każdemu z produktów wyjątkowego charakteru. Zainteresowani? Zapraszamy do zapoznania się z naszą stale rosnącą ofertą 😉

Chcę zobaczyć więcej! : )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *