(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Dlaczego moja roślina potrzebuje podpórki? ❤️ - PrintPlant

Dlaczego moja roślina potrzebuje podpórki?

Bogactwo świata roślin zadziwia. Wzrasta także dostępność roślin doniczkowych, które możemy teraz kupić również w popularnych dyskontach. Jak grzyby po deszczu powstają także roślinne sklepy internetowe, więc zakupy stają się możliwe nawet bez wychodzenia z domu. Zwiększa się ilość i liczebność grup roślinnych na Facebooku, gdzie można wymienić się zarówno wiedzą, jak i samymi sadzonkami.

Świadome prowadzenie rośliny

Kiedy zaczynamy poznawać najbardziej popularne gatunki roślin doniczkowych, szybko orientujemy się, że niektóre z nich można, a nawet należy prowadzić w określony sposób. Świadome wykorzystanie tej wiedzy pozwala na wyhodowanie wspaniałego okazu, o wyjątkowej formie i wyróżniającej się kondycji. Istotne jest więc nie tylko stanowisko, odpowiednie podlewanie i nawożenie, ale i właściwa oprawa, a nierzadko podpórka do roślin.

Określone gatunki często zwieszają się z doniczki, poddając się grawitacji. Jednak w takiej sytuacji, roślina często zaczyna wypuszczać coraz to mniejsze i mniejsze listki. Często zaleca się, aby zapewnić odpowiednie wsparcie i umożliwić roślinie pięcie się w górę, aby wspomóc geotropizm. O sposobach mocowania rośliny do podpórek napiszę więcej w osobnym artykule ; )

Dla jakich roślin stosuje się podpórki?

IMG 20200830 182255 914

Idealne do podpórek są wszelkiego rodzaju rośliny pnące o giętkich łodygach i dużej liczbie liści, np.: Epipremnum (złociste, Marble Queen), czy Filodendron pnący – Philodendron scandens (Micans, Lemon Lime). Można je łatwo upiąć na podpórce Sześciokąt M lub Bąbelki M.

1612295926981

Bardziej masywna Monstera Minima (Rhaphidophora Tetrasperma) również ładnie daje się prowadzić, ale giętkość zachowują tylko młode pędy. Najlepiej więc zawczasu owinąć ją wokół podpory Ring lub upiąć do podpory Sześciokąt L lub Bąbelki L. Ta roślina pnąca szybko przyrasta, a liście są dość spore, stąd lepiej od razu zainwestować w większą drabinkę.

1604763252886

Potężna i nieokiełznana Monstera Deliciosa może być mocowana tradycyjnie – do palika kokosowego, ale alternatywą jest podpora Molet. To solidna propozycja, która nie podda się ciężarowi potwora. Dodatkowo okiełzna roślinę i nie pozwoli jej uzyskać bardzo szerokiego pokroju. Dzięki temu łatwiej będzie ją umieścić w pomieszczeniu i skomponować wokół niej grupę doniczek.

Niektóre rośliny wręcz koniecznie wymagają prowadzenia w określony sposób – kultowa Monstera dubia wręcz prosi się o prowadzenie po płaskiej deseczce lub gęstej kratce. Rozkłada wtedy listki kolejno na prawą i na lewą stronę, jak gdyby stawiała kolejne kroki. Sama posiadam malutką sadzonkę i nie zawaham się nią pochwalić, gdy tylko będzie na to gotowa 😉

A jeśli podpora dla rośliny jednak nie jest potrzebna?

Bogactwo doniczkowych roślin sprawia, że większość Roślinoholików szybko wchodzi w posiadanie okazu, który wymaga podparcia. Oczywiście, tradycyjne paprocie, trzykrotki lub fiołki doskonale poradzą sobie same, ale nawet wtedy możemy dekorować doniczki w dowolny sposób, na przykład z wykorzystaniem podpórki do roślin.

A więc dajmy się ponieść fantazji! ; )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *