(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Palik modułowy - rośnie razem z rośliną! ❤️ - PrintPlant

Palik modułowy – rośnie razem z rośliną!

Podpora modułowa – na czym to polega?

Podpórki do roślin to temat, który nie ma przed nami tajemnic. Długi czas oferowaliśmy głównie “statyczne” drabinki w formie kształtu na jednej lub dwóch nóżkach. Rzeczywistość stawia jednak przed nami wymagania – a my staramy się na nie odpowiadać : )

Wzięliśmy więc pod lupę temat podpór w formie palika. Największą bolączką i jednocześnie błogosławieństwem jest to, że rośliny zielone rosną – więc dlaczego nie mogą i podpory? Ostatecznie udało nam się zaprojektować podporę, która składa się z równych, 35-centymetrowych segmentów, łączonych za pomocą prętów z włókna szklanego. Biegną one wewnątrz tulejek, przymocowanych do trzech płaskich segmentów wytwarzanych na drukarkach 3d. W efekcie uzyskujemy trójkątny przekrój, który tworzy pojedynczy moduł. Możemy je łączyć i przedłużać palik modułowy po sufit! Dołem, poprzez 3 pręty wbija się w doniczkę, a górny koniec wieńczy kapselek z naszym logo. Poniżej dowiesz się, jak powstaje palik modułowy ; )

Rozbudowa palika modułowego

Podstawa palika modułowego

Palik modulowy v1

Podstawa to pierwszy element układanki. Składa się z trzech prętów dolnych, które wbijamy w podłoże, w którym znajduje się roślina doniczkowa. Powyżej mamy 3 drukowane segmenty, tworzące trzon totemu. Może spokojnie służyć jako niezależna podpórka do roślin zielonych – nie musisz jej wydłużać, jeśli nie chcesz ; )

Pokrywka palika modułowego

Palik modulowy v2

Czubek wieńczy pokrywka, także posiadająca 3 pręty. Całość jest stabilna i wytrzymała. Mając pod ręką segment do przedłużenia, operację wydłużania palika należy rozpocząć od wyjęcia pokrywki wraz z 3 prętami.

Przedłużanie palika

Palik modulowy v3

Gdy wyjęliśmy już pokrywkę, należy wpasować pręty segmentu przedłużającego w otworki. Wymaga to odrobiny precyzji, ale gwarantuje sukces w połączeniu dwóch identycznych części ; )

Zwieńczenie palika modułowego

Palik modulowy v4

Po złączeniu segmentów palika modułowego górę znów należy zwieńczyć pokrywką. Pręty po raz kolejny wpasowują się w tulejki, biegnące wzdłuż całej długości segmentu.

Wysoki palik modułowy

Palik modulowy v5

Gdy wszystkie części są już złożone, możemy podziwiać efekt końcowy. Palik jest stabilny, wytrzymały i prędko może zostać rozbudowany! W odróżnieniu od innych dostępnych na rynku palików, nie złamie się podczas skręcania. Zawdzięcza to wysokiej wytrzymałości tulejek oraz prętów z włókna szklanego, które wykorzystuje się m.in. do konstruowania latawców.

Zastosowanie palika modułowego

Powstałą podporę do roślin zielonych możesz wykorzystać do podparcia bardzo wielu różnych gatunków roślin: zaczynając od Monstery, poprzez Filodendrony, Syngonia, Bluszcze, a na Rhaphidophorze kończąc. W zasadzie ogranicza Cię jedynie fantazja – podpieraj co chcesz i jak chcesz! Dopuszczalne jest zarówno owijanie wydłużonych, w miarę giętkich pędów, jak również przywiązywanie sztywniejszych łodyg do totemu. Podpora posłuży w obu tych przypadkach i stanowić będzie dobra wsparcie dla roślin. Zawsze jednak pamiętaj o jego stabilnym umocowaniu w doniczce, co uzyskujemy poprzez odpowiednie zagłębienie prętów startowych w podłoże.

Gdy już ubierzesz roślinę w tego typu podporę do roślin pnących, początkowo może się wydawać niepoukładana. Wynika to z tego, że przez dłuższy czas rosła w innym ułożeniu i teraz musi się na nowo poukładać. Kilka tygodni po zamontowaniu palika modułowego listki powinny się już zwrócić do światła, zgodnie z naturą naszych zielonych przyjaciół. Inną kwestią jest, że dobrze wyeksponowana, uporządkowana roślina nagle może stracić atrakcyjny pokrój. Nie wahaj się wtedy aby przyciąć pędy, ukorzenić i zagęścić pnącze. Uzyskanie estetycznej rośliny to praca, która wymaga czasu, jednak odpłaci się w piękny sposób.

Genezę tej podpory opisaliśmy w artykule “skąd się wziął palik modułowy“. A gdybyś jeszcze zastanawiał się nad wyborem, poznaj inne nasze drabinki do kwiatów, dzięki artykułowi “jak dobrać podpórkę do rośliny“. Możesz także obejrzeć dostępne płaskie podpórki do roślin lub dostępne paliki i obręcze.

Niech rośnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *