(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Skąd się wziął palik modułowy ❤️ - PrintPlant

Skąd się wziął palik modułowy

Podpora do roślin pnących

Zanim weźmiemy na tapet cudowny palik modułowy, wróćmy na chwilę na ziemię. Prowadzenie roślin pnących możemy zasadniczo rozpatrywać w trzech drogach. Pierwsza, bez podpory, gdzie dążymy do zwieszającego się pokroju. Skutkuje to wytwarzaniem przez roślinę coraz mniejszych liści. Wraz ze wzrostem rośliny istnieje również ryzyko przeważenia doniczki przez pędy i upadku z miejsca, w którym się znajduje. Grawitacja bywa bezlitosna 😉 Jako miłośnicy stosowania akcesoriów stoimy więc raczej po innej stronie. Sugerujemy drogę numer dwa: płaskie podpórki do roślin, o różnych kształtach i rozmiarach, które tak chętnie dla Was projektujemy. Ostatnia, bardzo dogodna możliwość, to prowadzenie pnączy na paliku – gdzie owijamy pędy wokół wertykalnej podpory, a liście mają szansę równomiernie układać się do światła.

Jak zrobić palik modułowy do roślin

Palików często szukamy w naturze – możemy wykorzystać znalezioną na spacerze gałąź, którą po odpowiedniej obróbce i zabezpieczeniu wykorzystamy w naszej domowej dżungli. Inną opcją jest zakupienie odpowiednio sztywnego drutu i wygięcie go wg. własnej inwencji. Obie te opcje wymagać jednak będą dość dużego zaangażowania z naszej strony, tak aby podpórka była nie tylko funkcjonalna, ale i bezpieczna. Znaleziona gałąź może bowiem spowodować inwazję szkodnika, którego sami wprowadzimy w nasze progi. Z kolei niezabezpieczony drut będzie rdzewiał i zmieniał odczyn pH podłoża, w którym uprawiamy roślinę. Istnieje więc duże ryzyko, że tego typu podpórki w niekorzystny sposób wpłyną na nasze uprawy, a konsekwencje będą trudne do zaakceptowania!

Printplant palik modulowy 2024
Palik modułowy wieńczy estetyczny kapselek, który spina całą konstrukcję

Kokosowy palik do roślin

Inną opcją jest zakup palika kokosowego, dostępnego w większości dużych marketów ogrodniczych. Podpora taka składa się z rurki PCV, którą owinięto włóknem kokosowym. Dostępne są w różnych długościach i zazwyczaj wybieramy taką pasującą do rośliny, z pewnym zapasem na jej rozwój. Ze względu na swój charakterystyczny wygląd, nie wszystkim przypadnie do gustu. Alternatywą są wyroby z bambusa, dostępne w postaci pojedynczych patyczków lub drabinek. I choć słyną z wytrzymałości na zginanie, z czasem wilgotne podłoże (lub woda w przypadku uprawy hydroponicznej) może im zaszkodzić. Koniec podpórki zgnije i nie będzie nadawał się do użytku.

Jaki palik do roślin – modułowy?

Cóż więc możemy zaproponować? Nasz drukowany palik modułowy do roślin! Stworzyliśmy go specjalnie po to, aby rozwiązać wszystkie, a przynajmniej znakomitą większość problemów Roślinoholików. Z nim nigdy nie zabraknie podpory – idylla, czyż nie?

Funkcjonalny palik modułowy

Po pierwsze: funkcjonalność. Nasz palik modułowy ma trójkątny przekrój i organiczny wzór pełen oczek. Dzięki temu możemy oplatać roślinę wokół niego, albo też prowadzić na jednej z płaskich ścianek. Nóżki z włókna szklanego nie reagują z wodą, więc doskonale nadają się do wszelkiego rodzaju upraw. Z kolei połączenie tych prętów ze ściankami wykonanymi w technologii druku 3d pozwala uzyskać wyjątkową wytrzymałość totemu.

Palik modułowy z mchem

Po drugie: wypełnienie. Podpora jest pusta w środku, wnętrze można więc wypełnić mchem. Jeśli będziemy go zwilżać, roślina poczuje się jak w naturalnym środowisku. Wczepi się w niego, a wspinanie stanie się dla niej jeszcze łatwiejsze. Możesz wypróbować wypełnić palik modułowy także keramzytem o odpowiedniej frakcji, albo też zostawić go pustego – wszystko zależy od Ciebie ; )

Palik modułowy – rozbudowa

Po trzecie: modułowość. Palik umożliwia rozbudowę! A więc początkowo możesz zakupić palik modułowy – podstawa, nawet na niej poprzestać. Jednak badyle mają to do siebie, że rosną ; ) w końcu staniesz więc przed sytuacją, że zielony przyjaciel przerośnie podporę. Wtedy będziesz mógł zamówić palik modułowy – przedłużka i prostym ruchem rozwiązać problem braku dalszego ciągu drabinki. Unikniesz kłopotliwego oddzielania roślinki od podpory i ponownego upinania na pergoli o większym formacie. Wystarczy zdjąć pokrywkę i dołożyć segment – a dokładny sposób łączenia przybliżamy w osobnym artykule na ten temat. Palik modułowy – rośnie razem z rośliną!

Printplant palik modulowy otwieranie
Palik to podpora modułowa składa się z podstawy i dowolnej liczby przedłużek

Palik modułowy – podsumowanie

Po przebrnięciu przez powyższy artykuł możesz śmiało nazwać się specjalist_ą od podpórek w formie totemu. Palik modułowy ma szereg zalet, czyż nie? ; ) Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w temacie, przeczytaj na blogu dlaczego moja roślina potrzebuje podpórki. Na pewno utwierdzi Cię w przekonaniu, że warto je stosować : ) Pośród wpisów znajdziesz też inne interesujące treści, skrojone dla głodnych zieleni Roślinoholików. A już naczytasz się pod sam korek, jeśli zerkniesz na to, co o upinaniu roślin do palika napisała Pani Green.

Niech rośnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *