(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Jak przygotować rośliny domowe na wiosnę? ❤️ - PrintPlant

Jak przygotować rośliny domowe na wiosnę?

Przełom marca i kwietnia rozpoczyna czas, w którym zarówno Roślinoholicy, jak i rośliny doniczkowe kończą zimowy letarg. Przyspieszone procesy życiowe wskazują na to, że rośliny domowe na wiosnę powoli są gotowe. Jak się to dzieje? To przede wszystkim zwiększona ilość światła i ciepła napędzają fotosyntezę, która wpływa na ilość energii, niezbędnej do rozwoju nowych pędów oraz liści. U ludzi nie jest to tak oczywiste, jednak każdy marcowy promień Słońca jest na wagę złota ; ) 

Rozpoczynając nowy, roślinny sezon, powinniśmy być na niego przygotowani – poniżej więc garść wskazówek, które pomogą tego dokonać.

Wykonaj przegląd roślin domowych na wiosnę

Aby określić, czego Ci potrzeba, wykonaj wiosenny przegląd roślin domowych. Dla porządku możesz sporządzić listę badyli, dzięki której nie pominiesz żadnego z nich, a dokładnie zanotujesz wyniki oględzin:

rośliny domowe na wiosnę begonia
Przegląd roślin domowych na wiosnę to ważny etap wejścia w nowy roślinny sezon
  • Zwróć uwagę na stan łodyg, liści oraz korzeni. Pousuwaj martwe elementy, które niepotrzebnie zalegają na wierzchu podłoża – mogą powodować choroby grzybowe. 
  • Jeśli korzonki wydostają się już dołem pojemnika, zaplanuj przesadzenie rośliny do doniczki większej o ok. 10% – nie za dużo, ale i nie za mało nowej przestrzeni
  • Zweryfikuj, czy rośliny domowe na wiosnę nie potrzebują czasem nowej podpory, bo poprzednia jest zbyt mała – może wystarczy dokupić dodatkowy segment, jeśli wykorzystujesz podpórki modułowe
  • Sprawdź, czy pędy nie są zanadto wyciągnięte. Gdy zaobserwujesz wydłużone międzywęźla i zmniejszone listki, pomyśl o zmianie stanowiska dla tego okazu – najwyraźniej ma zbyt mało światła.
  • Oczyść liście z kurzu, korzystając z wilgotnej szmatki lub starego pędzla do makijażu. Oczyszczone rośliny domowe na wiosnę będą pochłaniać więcej energii słonecznej, co pomoże im w przeprowadzaniu fotosyntezy
  • Zwróć uwagę na szkodniki roślin – szukaj pajęczynek, czarnych robaczków ‘przecinków’ i puchatych pędraków; jeśli stwierdzisz inwazję, odizoluj zarażone okazy od reszty roślin doniczkowych, rozpoznaj z czym masz do czynienia i czym prędzej podejmij działania 

Zaplanuj prace nad roślinami domowymi

Czy wszystkie prace nad roślinami domowymi uda się zrealizować za jednym podejściem? Niekoniecznie! Przygotowanie roślin domowych na wiosnę może być trudne, zwłaszcza gdy posiadasz kilkanaście lub kilkadziesiąt doniczek. Mierz więc siły na zamiary – w końcu robimy to dla przyjemności. Konieczne może się okazać rozbicie działań na kilka dni. Na pierwszy ogień weź rośliny domowe w najgorszym stanie, te najbardziej potrzebujące. Jeśli nadal przeraża Cię wizja ogarnięcia całej menażerii, poproś o pomoc kogoś znajomego. Wspólne dłubanie w ziemi roślin doniczkowych to interesujący sposób na spędzenie wolnego czasu! 

Przy okazji przygotuj sobie listę zakupową, aby określić ile rzeczy będzie Ci potrzebne aby przygotować rośliny domowe na wiosnę. Podłoża, doniczki, osłonki, akcesoria do roślin… Zaplanuj wizytę w dużym sklepie, co pozwoli nabyć wszystko za jednym razem. Alternatywnie rozważ zakupy w internetowym sklepie z kwiatami doniczkowymi – kurier na pewno poradzi sobie z dostawą ; )

Zaopatrz się w niezbędne akcesoria do roślin

Cały zakres pomogą wykonać odpowiednie akcesoria do roślin. Jasne, można przecież wspomagać się łyżką, ale ziemię dużo łatwiej przerzuca się łopatką. Podobnie, sporo osób uwielbia przesadzać kwiaty domowe gołymi rękami. Jednak odpowiednie rękawiczki mogą uchronić paznokcie od zagłady…

Warto tutaj wspomnieć także o podpórkach do roślin, które są niezbędne przy uprawie pnączy. Dobierz podpórki do roślin o odpowiednim rozmiarze i pasujące do wnętrz – będą cieszyć oko. Nie sposób tu nie wspomnieć o naszych pergolach, które są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Łatwo dobierzesz coś pasującego, spośród wielu dostępnych modeli. Sprawdź płaskie podpórki do roślin, paliki i obręcze ; ) 

Dodatkowo, sam proces opieki nad roślinami bardzo ułatwia mata do przesadzania. Dzięki niej uda Ci się przygotować rośliny na wiosnę bez zbędnego zachodu. Cały bałagan zostaje na jej powierzchni i nie rozsypuje się na boki. Na koniec wystarczy ją zmieść lub przetrzeć.

rośliny domowe na wiosnę przesadzanie
Wybierz akcesoria do roślin domowych, które pozwolą Ci wygodnie i efektywnie pracować

Zadbaj o rośliny domowe na wiosnę

Jeśli analizy były rzetelne i zakończyły się odpowiednimi wnioskami, mamy dobre podstawy, aby przygotować rośliny domowe na wiosnę. Przemyśleń nie warto przeciągać – warto przejść do działania, aby ułatwić kwiatom domowym wzrost już od pierwszych ciepłych dni.

Zadbaj o rośliny domowe na wiosnę – przesadzanie

Zabawę w przesadzanie roślin na wiosnę zacznij najlepiej w pierwszej części dnia, kiedy masz dużo energii i zapału do działania. Rozłóż matę, przynieś niezbędne narzędzia oraz worki z podłożem. Rośliny doniczkowe, które chcesz przygotować na wiosnę, umieść blisko siebie – aby przypadkiem żadnej nie ominąć.

Prace ziemne potrafią wykończyć, zaufaj mi ; ) jednak efekty są bardzo satysfakcjonujące. Przy dobrej opiece, kwiaty doniczkowe odwdzięczą się pięknym wzrostem oraz odpornością na szkodniki czy choroby. Jeśli chcesz szerzej poznać ten temat, zapoznaj się z naszym artykułem: przesadzanie roślin doniczkowych – zasady

Przy okazji, możesz rozważyć przycięcie roślin domowych i pobranie sadzonek. Umieść je w ciepłym miejscu, w słoiczkach z wodą. Po ukorzenieniu będzie można je dosadzić do pierwszego okazu i ładnie zagęścić.

rośliny domowe na wiosnę opieka
Wiosna to dopiero początek sezonu – ale rośliny domowe potrzebują opieki przez cały rok ; )

Wyznacz dalsze działania i opiekę nad kwiatami doniczkowymi

Przesadzanie roślin na wiosnę to dopiero wstęp do sezonu doniczkowego. W następnym kroku należy się skupić na regularnym, odpowiednim podlewaniu – w zależności od potrzeb danej rośliny. Wegetacja przyspiesza, a więc trzeba pomyśleć również o nawożeniu. Wypróbuj nawozy do roślin zielonych lub kwitnących, które stosuje się zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Obserwuj stan roślin, reaguj na ich stan. 

Wiosenna pogoda a rośliny domowe

W marcu jak w garncu, a kwiecień plecień! Uważaj więc na wiosenną pogodę, która bywa zmienna. Choć słońce kusi, aby otworzyć okno, pamiętaj o ryzyku przewiania roślin doniczkowych. Skutki mogą być opłakane w skutkach, a nawet tragiczne dla roślin doniczkowych. Badyle kochają wiosnę, ale nie zawsze jest to łatwa miłość ; ) 

Z kolei przedłużający się okres grzewczy to ryzyko zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. Zadbaj wtedy o nawilżacz, który ułatwi życie zarówno roślinom, jak i Tobie.

A jeśli chcesz rozwinąć temat roślin domowych na wiosnę, przeczytaj artykuł, w którym znajdziesz inne przykłady do zastosowania w swoim otoczeniu.

Niech rośnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *