(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Jakie kwiaty na wiosnę wybrać? ❤️ - PrintPlant

Jakie kwiaty na wiosnę wybrać?

Skrzydłokwiat kwiaty na wiosnę
Skrzydłokwiat tworzy białe kwiaty przez cały rok

Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia. Nadchodzi, a Roślinoholicy zastanawiają się, jakie kwiaty na wiosnę wybrać? Mowa tutaj zarówno o domowych roślinach doniczkowych, jak i tych do korytek oraz donic balkonowych. Wybór nasion i rozsad dostępnych w sklepach ogrodniczych jest bardzo szeroki. Możemy postawić na kwiaty kwitnące wczesną wiosną, albo trochę później – będą cieszyć oko jeszcze w pełni lata. Decyzja o tym, jakie rośliny wybrać, wcale nie jest taka prosta 😉

Kwiaty doniczkowe na wiosnę

Wybierając kwiaty doniczkowe na wiosnę do mieszkania, mamy kilka ciekawych propozycji do wyboru. Bardzo wczesną wiosną klasykiem są żonkile i hiacynty, ozdabiające nasze stoły podczas Świąt Wielkanocnych. Niestety ich piękno jest ulotne – choć zapach bywa bardzo intensywny! W dalszej kolejności zainteresują na pewno azalie, w formie gęsto ukwieconego krzaczka. Kwitną od kwietnia do połowy czerwca, jeśli uda nam się ich zarówno nie zasuszyć, jak i nie przelać. Stałym, kwitnącym gościem naszych domów są Fiołki afrykańskie oraz Kalanchoe – choć dość pospolite, są bezproblemowe i przy tym piękne. Zastanawiając się, jakie rośliny powinny ustroić nasze wnętrza, warto pamiętać o Skrzydłokwiacie lub Anthurium. Odpowiednio białe lub różowe liliowe kwiaty są ozdobą przez cały rok, a żywozielone liście stanowią świetne tło. Istotną sprawą jest nawożenie dużą ilością potasu, umożliwiające regularne kwitnienie.

Kwiaty balkonowe na wiosnę

Czy balkon zasługuje na ukwiecenie? Oczywiście! Kwiaty balkonowe na wiosnę dają powiew świeżości. Przy tym są doskonałym pretekstem na to, aby odgruzować balkon po zimie i tchnąć w niego trochę życia. Niezastąpione są tutaj pierwiosnki, jakże odporne na marcową pogodę. Cudnym klasykiem są także bratki, wielko- lub drobnokwiatowe. Kwiaty balkonowe na wiosnę na szczęście są dość odporne na pierwsze przymrozki i wybaczają trudne warunki. Bliżej maja, można pomyśleć o zmianie warty. Wtedy przekwitłe bratki można zamienić na inne kwiaty balkonowe – popularne pelargonie lub surfinie. Bardziej oryginalne kwiaty na balkon na wiosnę to frezja, albo stokrotka afrykańska (Osteospermum). Niespotykane formy kwiatów cieszą oko! Jako wypełnienie możesz zastosować zioła lub łąkę kwietną. Na dobrą sprawę, jeśli masz dość samozaparcia i posiadasz większą donicę na kwiaty balkonowe, możesz wybrać piwonie, dalie lub rododendrony. Ich kwiatostany są absolutnie przepiękne i na pewno do uzyskania na nawet niewielkim balkonie. Mają jednak duży potencjał wzrostowy i warto przemyśleć plany na przyszłość.

Sadzonki surfinii
Surfinie to balkonowy klasyk – można kupić odmiany o przeróżnych kolorach

Jakie kwiaty zasiać wiosną?

Aby uzyskać kwiaty balkonowe na wiosnę przydatne będą nie tylko rozsady – możesz skorzystać również z nasion. Zastanawiasz się jakie kwiatuszki zasiać? Jest kilka opcji! Urocze są aksmitki, zwane również turkami. Te wyjątkowe kwiaty na wiosnę w pomarańczowym kolorze odstraszają szkodniki, warto więc przecinać nimi uprawy. Na balkonie sprawdzą się również groszki pachnące, nagietki, wilce i kosmosy, o bardziej wiotkiej, ale jakże uroczej formie. Jeśli to Ci nie wystarcza, sprawdź gotowe mieszanki łąki kwietnej – to mix roślinek, które dobrze spiszą się jako pachnący dywanik w kastrach budowlanych. W maju siejemy również bazylię i rukolę – choć nie kwitną, przydadzą się w kuchni ; )

Kwiaty na wiosnę - bratki drobnokwiatowe
Bratków nikomu nie trzeba przedstawiać – możliwe jest jednak wysianie ich i uzyskanie własnych sadzonek!

Kwiaty do doniczek na wiosnę

Na przełomie wiosny i lata możesz również popracować nad stworzeniem własnych rozsad, aby uzyskać kwiaty do doniczek na wiosnę na następny rok. Są to byliny: orliki, sasanki, goździki pierzaste, smagliczki. Wysiewane są także rośliny dwuletnie, takie jak stokrotki, bratki, niezapominajki. Warto wspomnieć, że kwiaty do doniczek na wiosnę zawsze można uzupełnić małymi, domowymi uprawami nowalijek,: rzodkiewki i sałaty. Przez cały rok uprawiać także bazylię, pietruszkę, oregano oraz oczywiście szczypior. Może nie są to kwitnące rośliny do doniczek, ale jakże wzbogacą uprawy! Domowy ogródek będzie nie tylko piękny, ale i użyteczny, produkując drobne dodatki, które później trafią na talerz.

Kwiaty na wiosnę sadzone jesienią

Jeśli myślimy o tym, aby nasz ogródek zakwitł po zimie, warto pomyśleć o tym wcześniej. Kwiaty na wiosnę sadzone jesienią to przede wszystkim tulipany, których bulwy umieszcza się w ziemi około października. Po kwitnieniu, należy je wykopać i przechować przez okres letni, a następnie wkopać. Inne bulwy którymi warto się zainteresować jesienią, to szafirki, hiacynty i narcyzy. Cudne i kolorowe, na pewno ubarwią pierwsze dni wiosny.

Jakie kwiaty na wiosnę najlepiej wybrać

Kwiaty balkonowe na wiosnę mogą cieszyć – wybór jest całkiem spory. Gdy zastanawiamy się, jakie kwiaty na wiosnę wybrać, często jest już za późno 😉 wtedy pozostają gotowe rozsady. Jeśli jednak w porę się zorientujemy, możemy jesienią zadziałać z rozsadami lub cebulami. Zawczasu warto także przemyśleć kolorystykę kwiatów kwitnących. Dzięki temu wypracowane kompozycje, uzupełnione elementami zieleni (ziół, traw), będą spójne i jeszcze piękniejsze. W momencie przesadzania, może zainteresować Cię artykuł “o co chodzi z tą ziemią do roślin”.

Dekoracje do kwiatów na wiosnę

Rabatki zawsze można uzupełnić dekoracjami, takimi jak wbijane w podłoże metalowe rzeźby, np. w formie ważek. Uroku dodadzą także lampki – wbijane punktowe oprawy ledowe, lub też oprawy na sznurku.

Kwiatostany fuksji
Fuksje tworzą niesamowite, widowiskowe kwiatostany

A gdy balkon będzie już gotowy, sprawdź jak się mają Twoje doniczkowe rośliny domowe. Najlepsze rośliny do domu nie wymagają specjalnego traktowania. Czasem jednak należy je przesadzić, albo wymiany wymagają podpórki do roślin. Bycie Roślinoholikiem to praca na cały rok 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *