(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Przesadzanie roślin doniczkowych - zasady ❤️ - PrintPlant

Przesadzanie roślin doniczkowych – zasady

Przesadzanie roślin doniczkowych – opis

Naturalnym i bardzo ważnym elementem opieki nad zielonymi przyjaciółmi jest przesadzanie roślin doniczkowych. Kwiaty trzymamy w pojemnikach, popularnie zwanych doniczkami ; ) które umożliwiają im odpowiedni rozwój bryły korzeniowej. Jest więc to absolutnie naturalne, że przy okazji wzrostu części nadziemnej, wzrasta część podziemna, co wymusza zmianę, zwiększenie ilości podłoża. Najważniejszą zasadą, o jakiej należy pamiętać przy przesadzaniu roślin doniczkowych, jest dopasowanie nowych warunków do potrzeb okazu. Należy tu wziąć pod uwagę wielkość kwiatka, jak również jego określone preferencje. Dotyczą one m.in. rodzaju podłoża, odczynu, zdolności  do zatrzymywania przez nią wody, zawartości składników odżywczych. 

Dlaczego przesadzamy rośliny?

Kwiaty doniczkowe, inaczej niż w naturalnym środowisku, w doniczce mają bardzo ograniczone pole do rozwoju korzeni. Ograniczona jest również ilość podłoża w którym rośnie… dlatego właśnie planujemy przesadzanie roślin doniczkowych! Większy pojemnik pozwala na rozwinięcie części podziemnej, co wpływa z kolei na rozwój części nadziemnej. Roślina ma szansę pobierać coraz to więcej wody i składników odżywczych. Rośnie prawidłowo, cieszy się dobrym zdrowiem i dzięki temu nie jest podatna na choroby i szkodniki. Przesadzanie jest absolutnie konieczne podczas opieki nad roślinami doniczkowymi.

Narzędzia do przesadzania roślin
Przesadzanie roślin doniczkowych to nie tylko obowiązek, ale i niesamowita przyjemność!

Jak przesadzać rośliny doniczkowe

Istnieje kilka istotnych zasad, które mówią nam jak przesadzać rośliny doniczkowe. Po pierwsze – delikatnie. Cały proces jest dość stresujący dla kwiatów domowych. Niektóre z nich są na to bardziej odporne, inne zaś mogą nawet przypłacić to życiem. Należy więc zwrócić uwagę, aby nie uszkodzić korzeni. Nie zaleca się ich zbyt energicznego oczyszczania, które bywa wyjątkowo szkodliwe dla delikatnych korzonków. Drugą zasadą jest świadomość – a więc odpowiednia pora roku oraz stosowane materiały. Zostanie to opisane w dalszej części artykułu.

Kiedy wykonać przesadzanie roślin doniczkowych

Pojawia się bardzo dużo pytań o to, kiedy wykonać przesadzanie roślin doniczkowych. Zastanawia nas pora roku, moment tuż po zakupie, okresy przejściowe… Jeśli dbamy o kwiatek już od jakiegoś czasu, nie chcielibyśmy mu przypadkiem zaszkodzić przez swoją niefrasobliwość. Rozwiejmy więc wątpliwości ; )

przesadzanie roślin doniczkowych - kondycja roślin
Przesadzanie roślin doniczkowych warto rozważyć w kontekście panującej pory roku i okresu wegetacyjnego

Przesadzanie roślin doniczkowych a okres wegetacyjny

Jeśli mowa o posiadanych już dłużej okazach, istotną kwestią jest okres wegetacyjny. Choć w naszych domach utrzymujemy wysoką temperaturę, wegetację roślin reguluje ilość dostarczanego światła. W naturze często zwalniają w czasie jesieni i zimy. Aby zwiększyć szanse na powodzenie operacji przesadzania rośliny, lepiej zrobić to wiosną lub latem. Większa ilość światła to bardziej intensywny proces fotosyntezy, a także łatwość dostosowania się do nowych warunków w doniczce i podłożu. Pytanie kiedy przesadzać rośliny doniczkowe nie do końca tyczy się uprawy doświetlanej lub w witrynie – tutaj spowolnienie wegetacji jest dużo mniejsze lub nawet nie zachodzi.

Aby ustalić właściwą porę, należy również przeanalizować sam stan rośliny. Jeśli bryła korzeniowa nie ma już miejsca na rozwój, nie zostało zbyt wiele podłoża, to znak do działania. Błyskawiczne wypływanie wody na podstawek przy podlewaniu jest równie ważnym sygnałem. Znów należy wziąć pod uwagę preferencje przesadzanej rośliny – niektóre lubią bardzo ciasne lokum, jak np. Zamiokulkas zamiolistny – żelazny kwiat domowy. Ale to stosunkowo rzadki przypadek.

Drastyczną sytuacją jest totalne przelanie rośliny – wtedy przesadzenie to czasem jedyny sposób na uratowanie kwiatka.

Przesadzanie rośliny po zakupie

Temat bardzo częsty w odniesieniu do przesadzania roślin doniczkowych, niezmiennie pojawiający się na grupach roślinnych. Trzeba więc jednoznacznie potwierdzić – rośliny po przyniesieniu do domu absolutnie przesadzamy! Bryła korzeniowa takich okazów często jest już bardzo ograniczona przez doniczkę produkcyjną. Dodatkowo, lekkie podłoże torfowe, w którym rośnie, nie nadaje się do uprawy domowej. Jest lekkie, wysokoprzepuszczalne, a więc idealne do transportu. Niestety, jest jednocześnie ubogie w składniki odżywcze i nie pozwoli na optymalny wzrost kwiatka. Najprawdopodobniej będzie on marniał, a receptą na to jest przesadzenie rośliny po zakupie.

Wybór doniczki do roślin – materiał i rozmiar

Kolejną kwestią jest wybór doniczki do roślin, niezbędnej przy przesadzaniu. Jaki wybrać materiał, jaki jest optymalny rozmiar doniczki? Odpowiedź brzmi: to zależy 😉 są jednak pewne zasady, którymi można się kierować. Warto wziąć je pod uwagę, aby przeprowadzka kwiatu zakończyła się sukcesem.

Najlepsza doniczka do przesadzania roślin

Terakota, ceramika a może plastik? To temat na osobny artykuł ; ) jednak warto wskazać krótko, że materiał pojemnika wpłynie na szybkość odparowywania wody z podłoża. Oraz naturalnie, na estetykę całej kompozycji. Otwory w spodzie doniczki i podstawek to ważne elementy, dzięki którym nadmiar wody odpłynie, co zmniejszy ryzyko gnicia korzeni.

Odpowiedni rozmiar doniczki do przesadzania roślin

Skupmy się jednak na rozmiarze, który również powinien być odpowiedni. Przy przesadzaniu kwiatów domowych wybierajmy zawsze doniczkę o rozmiar większą, czyli ze średnicą powiększoną o ok. 10%. Zbyt dużo wolnego miejsca sprawi, że roślina mocno zaangażuje się w rozwój stabilnej części podziemnej. A więc wzrost nowych liści i pędów może zostać przyhamowany. Dla dużych roślin w ogromnych donicach stosuje się jedynie częściową wymianę wierzchniej części podłoża i jego uzupełnienie. Przesadzanie dużych roślin to niełatwa sprawa, a czasem nawet niemożliwa do zrealizowania w pojedynkę ; )

Przesadzanie roślin - doniczka
Przesadzanie roślin doniczkowych nie obędzie się bez odpowiedniej doniczki, czy osłonki
Podłoże przesadzanie roślin doniczkowych
Odpowiednie podłoże stanowi fundament całego procesu przesadzania roślin doniczkowych

Jaką ziemię wybrać przy przesadzaniu?

Przy przesadzaniu roślin doniczkowych powinniśmy dobrze przeanalizować kwestię podłoża, jakie wypełni nową doniczkę. Inne wymagania co do podłoża mają kwaśnolubne paprocie, preferujące ciężką i żyzną glebę, inne sukulenty. One z kolei docenią podłoże żwirowo-piaskowe, dobrze przepuszczalne. Znakomita większość roślin doniczkowych lubi ziemię o odczynie lekko kwaśnym.

Jako bazę do przesadzania kwiatków można wybrać ziemię uniwersalną i wzbogacić ją o określone składniki. Będzie to lekki perlit, kuleczki keramzytu, włochate włókno kokosowe i chipsy, torf, węgiel aktywny. Taką mieszankę nazywamy bigosem ziemnym, o czym szerzej napisaliśmy w artykule o co chodzi z tą ziemią do roślin. Oczywiście zamiast tworzyć mieszankę własnoręcznie, można kupić gotową, co jest jednak droższą opcją.

Przesadzanie roślin doniczkowych – krok po kroku

Czy przesadzanie roślin doniczkowych jest trudne? Ależ nie! Jednak kiedy robi się to pierwszy raz, każda wskazówka jest na wagę złota. Zanim Roślinoholik przyzwyczai się do dłubania w ziemi, pomocna może okazać się instrukcja, jak to zrobić.

Jak wykonać przesadzanie roślin doniczkowych – instrukcja

  • Wyjmujemy roślinę z dotychczasowego lokum – ostrożnie, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej. Przesadzanie rośliny doniczkowej rozpoczynamy od sprawdzenia jej stanu,  usuwając ewentualne ciemne odrosty, wskazujące na ich przegnicie. Możemy delikatnie rozluźnić bryłę. Jeśli w uprawie zastosowano plastikowy koszyczek, warto usunąć go w tym momencie usunąć, aby nie hamował wzrostu. 
  • Przygotowujemy doniczkę i podłoże – zgodnie z informacjami w poprzednich akapitach. Czyli przygotowujemy bigos ziemny odpowiedni dla danej rośliny lub kupujemy gotową mieszankę. W zanadrzu powinniśmy mieć także doniczkę, nową lub starszą, jednak oczyszczoną. Przesadzanie w zanieczyszczony pojemnik może spowodować złapanie chorób, które wykończyły poprzedniego lokatora!
  • Wsypujemy warstwę drenażową oraz ziemi – choć tutaj istnieją dwie szkoły. Według jednej z nich, przesadzamy roślinę doniczkową do pojemnika z dnem wysypanym drenażem. Można do tego wykorzystać keramzyt lub gruby żwir, grys. My również stosujemy to w naszych uprawach, jednak naszym zdaniem najważniejsze jest zapewnienie odpływu i przepuszczalnego podłoża. Przeciwnicy tej metody przesadzania roślin doniczkowych wsypują ziemię bezpośrednio do doniczki, bez dodatkowej warstwy poniżej.
  • Przymierzamy roślinę do doniczki – czyli sprawdzamy, jak wierzch bryły wypadnie względem jej górnej krawędzi. Kwiatek nie powinien być zanadto zagłębiony, aby nie utrudnić dostępu światła do łodyg i liści. Z drugiej strony, przesadzona roślina doniczkowa nie może wypaść zbyt wysoko. Podlewanie będzie wtedy powodować rozlewanie wody. Korzenie powinny być w pełni przykryte ziemią.
  • Uzupełniamy brakującą ziemię – wypełniając przestrzenie wokół obecnej bryły korzeniowej. Doniczka powinna być wypełniona w całości, bez pustych przestrzeni, w których mogłaby zbierać się woda. Podłoże wokół przesadzonej rośliny doniczkowej delikatnie dociskamy. Z wyczuciem, aby ziemia została naturalnie ubita, ale nie uszkodzić korzeni.
Warstwy podłoża do przesadzania roślin doniczkowych
Przesadzanie roślin doniczkowych należy rozpocząć od ustalenia warstw podłoża

Istotne akcesoria przy przesadzaniu roślin doniczkowych

W opcji minimum, przesadzanie roślin doniczkowych wymaga posiadania doniczki oraz odpowiedniego podłoża. Jest jednak kilka istotnych akcesoriów, które mogą uczynić ten proces łatwiejszym i przyjemniejszym. A przecież o to właśnie chodzi, czyż nie? : )

Narzędzia do przesadzania

Aby dobrze wykonać przesadzanie roślin doniczkowych, przyda Ci się kilka akcesoriów. Rękawiczki zabezpieczą dłonie przed zabrudzeniem i uszkodzeniem paznokci o kamyki oraz keramzyt. Użyteczna będzie łopatka lub duża łyżka, którą można mieszać podłoże do przesadzania roślin doniczkowych. Z kolei mata do przesadzania spowoduje, że cała operacja pójdzie sprawnie i czysto. Przesadzanie nie zaszkodzi wnętrzu Twojego mieszkania i nie będzie konieczne rozległe sprzątanie.

Opieka i przesadzanie roślin doniczkowych
Przesadzanie roślin doniczkowych trzeba zakończyć właściwą opieką – tak aby cały proces miał szansę na powodzenie

Osłonka na doniczkę

Finalnie dodajemy dekoracyjną osłonkę i podpórkę do rośliny. Osłonka (ceramiczna, plastikowa…) do doniczki powinna być znów odpowiednio większa od doniczki, tak aby kwiat miał zachowaną cyrkulację powietrza do bryły korzeniowej. Osłonka musi być funkcjonalna, a więc szczelna. Także estetyka osłonki na doniczkę pozytywnie wpłynie na nasz odbiór całej roślinnej przeprowadzki. Dobre wkomponowanie w styl wnętrza mieszkania stworzy dobrą roślinną kompozycję.

Podpórka do roślin doniczkowych

W całym procesie warto też pamiętać o zamontowaniu odpowiedniej podpórki do roślin. Należy wybrać odpowiedni moment na wbicie nóżek w podłoże, tak aby nie uszkodzić korzeni. Jednocześnie przysypanie i przyciśnięcie ziemi wokół nich sprawi, że podpora stabilniej ustawi się w doniczce. Możesz obejrzeć nasze podpórki do roślin oraz specyficzną kategorię, jaką są paliki i obręcze. Pierścienie do monstery – podpora do roślin Molet – najłatwiej jest zamontować właśnie podczas przesadzania. Z kolei podpórki modułowe łatwo jest przedłużać, bez konieczności ponownego wbijania w podłoże przesadzonej roślinki. Zmniejsza to ryzyko uszkodzenia korzeni. Jeśli wybór spośród wielu dostępnych modeli okaże się zbyt trudny, sprawdź artykuł “jak dobrać podpórkę do rośliny“.

Jak opiekować się przesadzoną rośliną?

Jeśli szukamy informacji na temat tego, w jaki sposób zajmować się przesadzoną rośliną doniczkową, szukajmy informacji w internecie, zwłaszcza na stronach branżowych. Skarbnicą wiedzy są uczelnie wyższe, publikujące obszerne artykuły, jak np. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Tekst “jak dbać o rośliny doniczkowe” zawiera wiele przydatnych wskazówek, gotowych do wykorzystania w naszej domowej uprawie.

Podsumowując jednak ten tekst: przesadzona roślina doniczkowa wymaga odpowiedniej opieki. Jak wspomniano wcześniej, zmiana lokum to dla kwiatka stresujące przeżycie. Warto więc zadbać o zmniejszenie ryzyka złego przyjęcia tej przeprowadzki. Jak tego dokonać? Najlepiej po zakupie delikatnie podlać roślinę – aby zapewnić odrobinę wilgoci, jednocześnie nie przelewając całego podłoża. Dobrze będzie ustawić okaz w widnym, dość ciepłym miejscu. Ułatwi to rozwój bryły korzeniowej i zniweluje obawę o jej gnicie. W początkowym okresie nie nawozimy rośliny, wprowadzając odżywki po ok. 2 tygodniach – chyba, że nawóz długodziałający został dodany do podłoża. Później czekamy cierpliwie na nowe pędy i listki, ciesząc się z dobrze przesadzonej rośliny ; )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *