(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Jak urządzić balkon na wiosnę? ❤️ - PrintPlant

Jak urządzić balkon na wiosnę?

Marzec to piękny miesiąc – na dobre rozpoczyna sezon roślinny, zarówno w kontekście roślin domowych, jak i balkonowych. Są to pola, na których osobiście rozwijam skrzydła, a wraz z rozwojem roślin odczuwam wzrastającą energię. Nie ma nic piękniejszego, niż widok pięknych, wiosennych kwiatów, gdy poza przestrzenią balkonu jest jeszcze szaro-buro. Poniżej kilka informacji, jak sprawić, aby taki widok stał się Twoim udziałem 😉

Czy każdy balkon jest odpowiedni dla roślin?

Odpowiedź brzmi: każdy! Flora ma to do siebie, że zawsze znajdzie sposób na przetrwanie. Dotyczy to zarówno zacienionych powierzchni, jak i odsłoniętych ‘patelni’. Oczywiście, należy świadomie podejść do tematu i wybierać rośliny najlepiej przystosowane do warunków w jakim przyjdzie im rosnąć. Zwiększy to naszą szansę na sukces, czyli radość z pięknego widoku.

Koncepcja urządzenia balkonu

Bardzo istotny punkt, jeszcze przed rozpoczęciem zakupów oraz zabaw w ziemi. Biorąc pod uwagę kształt balkonu, rodzaj balustrady, możliwe mocowanie korytek, itp., zaplanuj jego zagospodarowanie. Wykonaj prosty rysunek, nawet z użyciem kartki w kratkę, tak aby łatwo było ocenić wielkości. Zmierz dokładnie wymiary posadzki balkonu i przenieś na kartkę, tak aby kratka była jednostką miary (np. 1 kratka to 25cm). Możesz także podobnie rozrysować balustradę w widoku. Zaplanuj układ stojących doniczek lub wiszących korytek, a później rozkład roślin. Weź pod uwagę gatunki, formy i kolory – czy interesują Cię jedynie rośliny ozdobne, czy może także jadalne? Pamiętaj, że dobrze wykonany projekt oszczędza nerwów i strat finansowych! 😉

Warunki na balkonie

Idąc dalej, należy przeanalizować warunki, jakie panują na naszym balkonie – czy jest mocno nasłoneczniony, ile godzin w ciągu dnia padają na niego promienie słoneczne? Rośliny będą narażone na wiatr, czy może balkon jest zabudowaną loggią? W końcu, jak bardzo jesteśmy zdeterminowani, aby doglądać roślin? Pytanie może i bezpośrednie, ale bardzo ważne, ponieważ istnieją rośliny mniej lub bardziej wymagające. Solidna analiza i szczere odpowiedzi na te pytania pozwolą prawidłowo dobrać gatunki roślin, a ich właściwy i piękny wzrost będzie cieszył i motywował.

Gatunki kwitnących roślin balkonowych

Gama wiosennych roślin nie jest bardzo rozbudowana, ale mamy kilka możliwości. Na szczęście rośliny te są dość wytrzymałe i przetrwają niespodziewane przymrozki, czy opady śniegu. Jeśli pomyślimy o balkonie jeszcze jesienią, możemy posadzić bulwy krokusów, szafirków i narcyzów. Ale jeżeli nie było takiej możliwości lub po prostu zapomnieliśmy, w sklepach królują oczywiście sadzonki bratków (fiołków ogrodowych) i pierwiosnków (prymulek), które można dostać w bardzo dobrych cenach. Trochę droższe będą goździki, jednak są bardziej oryginalne i rzadziej spotykane.

Jeśli chodzi o rośliny jadalne, to bardzo szeroki temat, właściwy dla osobnej rozprawy – streszczając temat, należy pomyśleć o posianiu pierwszych roślin pod późniejsze uprawy. Bezpośrednio na balkonie można jednak zasiać marchew, pietruszkę, koperek oraz rzodkiewkę. Ta ostatnia świetnie się udaje w balkonowych korytkach, a zjeść możemy zarówno czerwoną bulwę, jak i natkę w formie szybkiej sałatki. Osobiście polecam ; )

Zakup roślin balkonowych

Sadzonki roślin można kupić praktycznie w każdej kwiaciarni oraz oczywiście w popularnych marketach. Wybieramy raczej rośliny zdrowo wyglądające, nie przelane. Piszę ‘raczej’, ponieważ mając na względzie dobro naszej planety, możemy zaryzykować i wybrać mniej urodziwe okazy, które często są po prostu wyrzucane. Ze względu na ich stan, można liczyć na sporą przecenę, a pod dobrą opieką potrafią się pięknie odwdzięczyć. Sama w zeszłym sezonie zakupiłam takie nieszczęścia, a kwitły przepięknie przez kilka tygodni.

Do wykonania zadania, oprócz oczywistych sadzonek roślin, konieczne będą także doniczki/osłonki oraz ziemia – wystarczy uniwersalna. Na dno doniczki można, ale nie trzeba, wysypać keramzyt. Przyda się także łopatka do nabierania ziemi oraz rękawice. Jeśli nie mamy odpowiedniego miejsca aby to wykonać, przyda się papier pakowy lub wielorazowa ceratka.

1616242781202 1616242781194 1616242781186

Jak sadzić kwitnące rośliny balkonowe

Poniżej bardzo oczywisty, ale może jednak potrzebny tutorial, jaki wykonałam na bazie własnej aranżacji balkonu. Królują bratki i primulki, a jakże 😉

  • Wsypujemy trochę ziemi uniwersalnej na dno korytka
  • Sadzonki wyjmujemy z doniczek produkcyjnych – możemy je zachować i później wykorzystać np. do stworzenia sadzonek pomidorów
  • Umieszczamy sadzonki w doniczce, sprawdzając wysokość. Posadzone zbyt płytko będą wyglądać nieestetycznie i mogą się wyciągać do słońca, natomiast jeśli posadzimy zbyt wysoko, woda może się wylewać poza korytko podczas ich podlewania
  • Gdy wysokość jest już odpowiednia, obsypujemy sadzonki następną porcją ziemi, tak aby korytka były pełne. Lekko dociskamy ziemię.
  • Po wykonaniu całej pracy, niezbyt obficie podlewamy i umieszczamy korytka na balkonie

1616242781177 1616242781168 1616242781157 1616242781139

Jak dbać o rośliny balkonowe

Teraz już z górki! Rośliny należy podlewać co ok. 2 dni dbając, aby zarówno nie przesuszyć, jak i nie przelać nadmiernie doniczki. Oba te stany mogą bardzo zaszkodzić roślinom. Można pomyśleć o delikatnym nawożeniu co 3 tygodnie, za pomocą preparatu dla roślin kwitnących. Czasem konieczne jest usunięcie zwiędłych liści lub przekwitłych kwiatów – zazwyczaj ma to znaczenie tylko estetyczne, ale przecież zależy nam na jak najlepszym wyglądzie roślin. Bratki oraz prymulki zakończą swoje kwitnienie w okolicach maja-czerwca i niestety trzeba będzie je wyrzucić, natomiast goździki można spróbować przezimować.

A gdy balkon będzie już gotowy, nie zapomnijcie zadbać także o rośliny domowe – pamiętajcie, że w naszym sklepie znajdziecie sporo przydatnych akcesoriów do ich uprawy, takich jak podpórki czy osłonki na doniczki. Niech rośnie!

1616246060101 scaled

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *