(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Jakie kwiaty doniczkowe do domu ❤️ - PrintPlant

Najlepsze rośliny do domu

Rośliny nadają każdemu wnętrzu uroku. Duże, czy małe – ważne, że żywe! Wprowadzają w nasze cztery ściany trochę natury, kojąc oczy zielenią liści. My również mamy ich trochę, zarówno w witrynie, jak i na balkonie. Dzisiaj jednak porozmawiamy na temat roślin domowych, które w subiektywny sposób wydają się najlepsze do tej roli. Często są to rośliny pnące, stworzone do wspinania się, ale nie tylko. Sprawdzone, niezbyt drogie – nadadzą się dla każdego Roślinoholika!

Filodendron pnący (Philodendron scandens) – najlepsze rośliny do domu

4 3 aranz edited
Filodendrony, ogólnie, to chyba najlepsze rośliny do domu. Bardzo trudno je unicestwić ; )

Dość pospolity okaz, ale jakże wdzięczny i tolerancyjny! Dobrze znosi przesuszanie, jeśli zdarza Ci się zapomnieć o podlewaniu. Wręcz przeciwnie – to nadmiar wody może mu zrobić krzywdę.

Idealny do prowadzenia na podporze, jak również zwieszania się z parapetu. Odporny na szkodniki, choroby oraz wytrzymały na niewielką ilość światła. Łatwo sprawić, aby był ozdobą mieszkania, nie poświęcając przy tym dużo czasu na opiekę.

Filodendron przyrasta w umiarkowanym tempie, dlatego wybierz dla niego podpórkę do roślin pnących w rozmiarze odpowiednim do posiadanej sadzonki – u nas znajdziesz zarówno pergole do kwiatów z serii ‘baby’, jak również S, M i L.

Na zdjęciu na pierwszym planie widoczny jest właśnie omawiany Philodendron Scandens, natomiast w tle jego rzadko spotykany kuzyn – odmiana Micans z zamszowymi, połyskliwymi listkami.

Trzykrotka pasiasta (Tradescantia zebrina) – łatwe w uprawie rośliny do domu

IMG 20210407 194227 307
Trzykrotka to dobra roślina do domu – można ją też prowadzić po podporze

Jest to roślina nieśmiertelna, szybko rosnąca, efektowna. Co ważne, nie jest trująca i nie alergizuje. Rzadko atakują ją szkodniki roślin.

Najlepiej wygląda w miejscu o dużej ilości światła, regularnie podlewana – wtedy tworzy gęstą, barwną kulę. Przy przesuszeniu zdarza jej się “łysienie”, czyli gubienie liści u nasady pędów. W takim przypadku warto wtedy odmłodzić trzykrotkę poprzez przycięcie i ukorzenienie pędów. Można to zrobić w wodzie, albo wbić gałązki od razu wilgotną ziemię w nowej doniczce – tak łatwo jej to idzie! Prostym sposobem może się więc odrodzić jak feniks z popiołów. Co więcej, gałązki trzykrotki przydadzą się jako towarzystwo dla opornie ukorzeniających się sadzonek, przyspieszając proces.

Roślina może się zwieszać, albo możemy ją upinać na podporze. Ze względu na bardzo szybki wzrost, polecilibyśmy zaopatrzyć się w duże podpórki do roślin pnących.

Monstera minima (Rhaphidophora tetrasperma) – szybkorosnące rośliny do domu

PrintPlant rhaphidophora
Rhaphidophory to dobre rośliny do domu – łatwe w uprawie i szybko rosnące

Choć nazywa się ją małą monsterą, niewiele ma z nią wspólnego. Największe podobieństwo, to z jakim szturmem wbiła na polskie salony ; )

Rhaphidophora to pnącze stworzone do oplatania na długiej i wysokiej podporze – np. takiej jak nasz palik modułowy do roślin pnących, który można powiększać aż po sufit. Jeśli wolisz prowadzić na paliku kokosowym, lub haczykach ściennych (to też możliwe!) – roślina nie będzie mieć nic przeciwko.

Umiarkowane nasłonecznienie i podlewanie, to absolutnie wszystko, czego jej trzeba. Jeśli nie będziesz jej przeszkadzać, bardzo szybko Cię przerośnie : )

Kencja (Howea forsteriana) – efektowne rośliny do domu

Printplant Palma
Kencje tworzą egzotyczny pióropusz liści. To urocze i efektowne rośliny do domu.

Choć nasze domy zwojowały łatwo dostępne Areka i Chamedora, to właśnie Kencja będzie dużo lepszym wyborem, jeśli marzymy o palmie. Ta cudna, zielona księżniczka o wiele lepiej znosi niską wilgotność powietrza i mniejszą ilość światła, niż gatunki wymienione powyżej. Powinno się uważać jedynie na przeciągi, które mogą jej zaszkodzić.

Po zakupie należy przesadzić ją do dość wysokiej donicy, którą preferują palmy. Podlewać “raz, a dobrze”, zapewniając nawodnienie całej bryły korzeniowej. Przy takim postępowaniu szybko odwdzięczy się pióropuszem nowych, soczyście zielonych liści.

Jeśli chcesz zabezpieczyć podłogę przed donicą, nawet tak dużą jak u dorosłej palmy, możesz wykorzystać nasze podstawki pod doniczki. Dobierz idealny rozmiar bez obaw o wagę – wytrzymają największe obciążenie!

Szczawik trójkątny (Oxalis triangularis) – jadalne rośliny do domu

jakie rosliny do kuchni wybrac szczawik
Jeśli wybierzesz szczawiki jako kwiaty doniczkowe do domu, przygotuj się na porównania do motyli!

Cudny, oryginalny i jadalny! Oprócz bycia ozdobą parapetu, może stroić także i sałatki. Podobnie jak trzykrotka, lubi dość szczodre podlewanie i dużą ilość światła – wtedy jest gęsty i uroczy.

Rośnie w bulwach, które jesienią najlepiej wykopać i przechować w suchym, chłodnym miejscu, może być bez dostępu światła słonecznego. Wiosną wsadzić w świeżą ziemię i podlać, a po tygodniu zaczną pojawiać się pierwsze pędy. Ot i cała zabawa z tym wyjątkowym badylem! Dzięki dobrej opiece tworzy gęsty krzaczek, a jego listki reagują na światło – zamykają się na noc, aby znów otworzyć się rankiem.

Szczawik wytwarza gęste łodyżki i niezbyt nadaje się do prowadzenia na podporze. Zawsze można jednak wbić w doniczkę małą dekorację – bejbiki, czyli nasze podpórki do sadzonek.

Jakie kwiaty doniczkowe do domu? – podsumowanie

Polecając rośliny można by pisać, i pisać – w końcu w naszej kolekcji jest dużo okazów, które są tego warte. Powyższe przykłady są jednak subiektywnie najłatwiejsze w utrzymaniu i mogą stać się ulubionym elementem domowej dżungli.
A gdy już wybierzesz, zakupisz i zaplanujesz przesadzanie, zerknij na nasz wpis tłumaczący o co chodzi z tą ziemią do roślin. Znajdziesz w nim masę przydatnych informacji, które zapewnią uprawie dobry start.

Pasja do roślin nie powinna być samoumartwianiem się, a raczej przyjemnością – na pewno pomogą w tym mniej wymagające badyle. Odrobina słońca, wody i wiary – to przepis na sukces <3

2 replies on “Najlepsze rośliny do domu”

  • Chciałbym mieć kilka kwiatów w domu, co oczyszczają powietrze i ładnie wyglądają. Myślę o skrzydłokwiatach oraz Hebe. Z hebe nie wiem, czy jest zdrowe dla otoczenia. Bo to także ozdoba do ogrodów. Może ktoś wie, czy można też bezpiecznie mieć je w domu?

    • Udana kompozycja roślin to na pewno doskonała dekoracja wnętrza, ale także odpoczynek dla oczu. Poza tym, zieleń uspokaja 😉
      Kwestię oczyszczania powietrza traktujemy jednak ostrożnie, jako że słynne badania NASA wykonywane były w warunkach laboratoryjnych i wykazały jedynie niewielką poprawę jakości powietrza przez rośliny.
      Podsumowując: zarówno skrzydłokwiat, jak i hebe, będą dobre do uprawy domowej. Niech ładnie rosną i cieszą oko 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *