(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Monstera – jak o nią dbać? - PrintPlant

Monstera – jak o nią dbać?

Informacje o monsterze

Monstera jest dość pospolitą, pnącą rośliną doniczkową, łatwą w uprawie. Wybacza wiele błędów początkującego Roślinoholika, dlatego dobrze sprawdzi się jako pierwszy okaz, na którym zdobędzie on doświadczenie. Przy zapewnieniu dogodnych warunków bardzo szybko rośnie, więc doskonale nadaje się jako element tworzący naszą domową dżunglę. Pochodzi z lasów tropikalnych, ale dobrze adaptuje się do warunków panujących się w naszych domach.

Uwaga! Roślina trująca.

1604763582025 scaled

Stanowisko dla monstery

Monstera preferuje jasne stanowisko, ale niekoniecznie w pełnym słońcu – choć w ich naturalnym środowisku można dostrzec i takie przypadki. Jednak standardową roślinę ze sklepu najlepiej postaw w widnym miejscu. Planując jej lokalizację na południowym parapecie, gdzie dostanie sporo bezpośrednich promieni słonecznych, spróbuj stopniowo ją przyzwyczaić, inaczej możesz popalić liście. Jeśli stanie w ciemnym kącie lub gdzieś wysoko, np. na szafie, może tworzyć coraz to mniejsze liście, redukując ilość dziur i wydłużając łodygi oraz międzywęźla.

Podłoże dla monstery

Lekkie, przepuszczalne, żyzne. Ja polecam ‘bigos ziemny’, złożony z torfu, ziemi uniwersalnej, perlitu, kory oraz keramzytu. Jeśli chcesz bliżej poznać temat sprawdź nasz artykuł na temat podłoży do uprawiania roślin.

Podlewanie monstery

Umiarkowane – choć roślina szybko przyrasta i osiąga znaczne rozmiary, nie ma wielkiego zapotrzebowania na wodę. Niech ziemia przeschnie pomiędzy podlewaniami! Gdy została posadzona w ciężkim podłożu, zwróć na to szczególną uwagę. W przeciwnym wypadku łatwo o przelanie i chorobę grzybową, która objawi się plamami na liściach (brązowe, z żółtymi obwódkami). Nawożenie umiarkowane, z pomocą biohumusu lub środków dla roślin zielonych.

Wilgotność powietrza

Choć monstera pochodzi z tropików i lubi wysoką wilgotność powietrza, jest bardzo tolerancyjna i doskonale znosi warunki, jakie standardowo panują w naszych domach. Jedynie w okresie grzewczym zwróć uwagę na wskazania higrometru – również dla własnego zdrowia. Jeśli jej poziom spada poniżej 30%, pomyśl o zakupie nawilżacza powietrza. Zraszanie liści nie jest dobrym pomysłem – nie poprawi znacząco sytuacji, a bardzo często prowadzi do chorób grzybowych i gnicia, zwłaszcza młodych liści.

Jaka podpórka dla monstery?

Niezmiernie ważne jest zapewnienie monsterze odpowiedniej podpórki. Jest rośliną pnącą i przy braku wsparcia potrafi szybko zawłaszczyć spory fragment pomieszczenia. Ze względu na swoją masywność, najkorzystniejsze będzie zastosowanie palika kokosowego, albo podpory pierścieniowej. Zobacz naszą podporę Molet, która dzięki połączeniu obręczy i prętów tworzy solidny kosz, świetnie wspierający roślinę, a jednocześnie nie pozwalający jej zbytnio rozgościć się w pomieszczeniu.

Taka podpórka do rośliny sprawdzi się znakomicie, a także pomoże jej tworzyć większe i bardziej dziurawe liście. Jeśli to Cię nie przekonuje, możesz poznać więcej argumentów za tym, dlaczego Twoja roślina potrzebuje podpory.

1604763623313

Jeśli Twoja roślina jest jeszcze malutką sadzonką, wypróbuj nasze inne, mniejsze podpórki do roślin pnących, które już od początku pomogą Ci kontrolować jej wzrost.

Teraz masz już komplet najważniejszych informacji, które pomogą Ci w uprawie Twojej własnej monstery. Spodobał Ci się artykuł? Zapisz się do newslettera, aby nie przegapić następnych wpisów, a także zyskać 10% rabat na zakupy w naszym sklepie 😉

Niech rośnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *