Większość Roślinoholików zaczyna swoją przygodę kupując kwiaty doniczkowe w sklepach. Gdy już odkryjemy, że można je łatwo mnożyć, a przy okazji jesteśmy z Poznania, szybkim drugim stopniem wtajemniczenia jest zapoznanie się z metodami tworzenia sadzonek. Wkręcamy się w samodzielne ukorzenianie roślin – jak robić to poprawnie, żeby szło jak z płatka? Postaramy się trochę rozwinąć temat, ukorzeniania roślin, tak żeby już nie było nieszczęść : )
Ukorzenianie roślin – czy każdą roślinę da się ukorzenić?
Czy każdą roślinę da się ukorzenić? W tradycyjnym rozumieniu, nie – ukorzenianie zazwyczaj znaczy w naszych słowach wypuszczenie przez roślinę korzonków z węzła (robią tak Monstery, Epipremnum, Syngonia), czy liści (tu należy wymienić Zamiokulkasa, Kalanchoe, Peperomie), po umieszczeniu jakiś czas w odpowiednich warunkach cieplno-wilgotnościowych. Zazwyczaj myślimy tu o naszych ulubionych roślinach pnących, wymienionych powyżej, z którymi idzie to bardzo dobrze.
Samodzielne ukorzenianie roślin to jedna z metod rozmnażania roślin doniczkowych, obok podziału bryły korzeniowej (jak u Skrzydłokwiatów, Kalateii, paproci), czy też po prostu wyhodowania nowych cebul (na ten przykład u Alokazji). Tego typu samodzielne ukorzenianie roślin to, fachowo nazywane, rozmnażanie wegetatywne. Czym innym jest wysiew z nasion, czyli rozmnażanie generatywne.
Jak ukorzeniać rośliny
Gdy uda nam się pozyskać – a więc przyciąć u znajomych, kupić od nieznajomego handlarza, czy też zebrać z podłogi w sklepie (chowając jednocześnie dumę do kieszeni), dobrze jest nie zmarnować tego potencjału, który nagle znalazł się w naszych rękach. Warto przypomnieć sobie kilka ważnych zasad, które pomogą nam w odpowiedzi na to jak ukorzeniać rośliny, żeby szło to jak najlepiej.
Jak ukorzeniać rośliny – pobieranie sadzonek
Pobieranie sadzonek to pierwszy krok, aby rozpocząć samodzielne ukorzenianie roślin, a dobrze jest zacząć dobrze. Co należy zrobić? Wyposażyć się w jakieś ostre narzędzie, najlepiej nożyk lub skalpel, zamiast nożyczek. Te drugie bardziej miażdżą, niż tną, a cięcie powinno być gładkie, bez miażdżenia tkanek roślinki i rozrywania ich na strzępy.
Spontanicznie zdobytą, ubrudzoną sadzonkę warto jest oczyścić, a nawet odkazić odpowiednim do tego środkiem przed podjęciem następnych kroków. Dezynfekcja sadzonek to obowiązkowy etap przy uprawach przemysłowych.
Zdecydowanie najlepiej, jeśli sadzonka posiada liście, które pomogą jej przetrwać – wyprodukować energię do czasu, gdy będzie mogła pobierać składniki odżywcze przez korzenie. Warto też, aby sadzonka była niezbyt duża i całkowicie zdrowa, co zwiększy szanse na sukces. To serio złote rady żeby przeprowadzić ukorzenianie pomyślnie.
Jak ukorzeniać rośliny – w czym umieścić sadzonkę?
Drugim krokiem jest zaduma nad tym, w czym umieścić sadzonkę. Intuicyjnie wiemy, że jak ukorzeniać rośliny, to w wodzie. To absolutnie najprostsza sprawa i częsty przepis na sukces. Alternatywą jest umieszczenie w perlicie, keramzycie, wykorzystać można nawet mech do roślin – czyli nasz mech torfowiec!
Co kto lubi – ważne żeby każde z tych mediów zwilżyć i nie przesuszać. Wodę uzupełniamy, nie wymieniamy (chyba że serio robi się bagienko, ale serio lepiej zostawić ten słoik w spokoju). Definitywnie, ukorzenianie roślin wymaga ciągłej wilgotności, żadnego przesuszania.
Co do samego naczynia, może to być w zasadzie wszystko, co szczelne. Wyróżnić tu należy na pewno stare szklanki, słoiki lub kubeczki. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej wyrafinowanym rozwiązaniu, poznaj nasze wazony geometryczne. Nie tylko doskonale trzymają wodę (mają szklany wkład), ale też wyglądają jedwabiście (to dzięki hipnotyzującej obudowie z druku 3d, dostępnej w trzech wzorach i niemal każdym kolorze tęczy). Wazony geometryczne to absolutnie nowy level ukorzeniania roślin doniczkowych. A poza sezonem można w nim pięknie trzymać kwiaty cięte.
Wracając do medium, mech oraz inne media warto umieścić w przynajmniej częściowo zakrytym pojemniku, co pozwoli stworzyć fajny mikroklimat. Oczywiście należy pamiętać o przewietrzaniu, tak aby nie ukisić tego, czego na pewno nie można wykorzystać jako sałatki do obiadu.
Jak ukorzeniać rośliny – jakie warunki do ukorzeniania?
Woda to jedno, ale jest jeszcze otoczenie. Gdy pytacie nas, jakie warunki do ukorzeniania należy zapewnić, odpowiadamy – ma być ciepło i przyjemnie. Czyli stawiamy wybrane naczynie na (ciepłym!) parapecie, blacie, izolując od chłodu, albo stawiając na macie grzewczej. Światła nie musi być jakaś niesamowita ilość, a dla wytworzenia korzeni nawet lepiej gdy część ‘podwodna’ sadzonki jest w zaciemnionym naczyniu (tak mówią). Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać, i czekać, aż nasze idealne warunki do ukorzeniania poprowadzą nas do celu.
Samodzielne ukorzenianie roślin – podpieranie pnączy
Gdy po kilku tygodniach nasza wychuchana sadzonka wytworzy już piękny wianuszek białych, gęstych korzonków, jesteśmy gotowi, aby przenieść ją do docelowej uprawy. Nasza misja została zakończona – już wiemy jak ukorzeniać rośliny. Rozpoczyna się nowy etap rozwoju rośliny, która jeśli jest pnąca, już od startu wymaga odpowiedniego prowadzenia. Wybieramy więc odpowiednie podpórki do sadzonek, co by nasza żmudna praca nie poszła na marne. Oplatamy ją własnymi siłami, z pomocą sznurka, albo stosując rzep do roślin. Dalej badylek nie ma już wyjścia i musi rosnąć pięknie i zdrowo ; )
Jeśli jednak ogarniasz samodzielne ukorzenianie roślin, ale masz wątpliwości co do dalszych kroków, zajrzyj na naszego bloga. Napisaliśmy już kilka równie błyskotliwych artykułów o uprawie kwiatów doniczkowych. Faworytami są ‘Jak wybrać odpowiednią doniczkę do rośliny’, ‘Nawożenie roślin doniczkowych’, ale ‘Przesadzanie roślin doniczkowych’ to absolutna topka : )
Tymczasem… Niech rośnie!
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.