(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Zamiokulkas zamiolistny - żelazny kwiat domowy ❤️ - PrintPlant

Zamiokulkas zamiolistny – żelazny kwiat domowy

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – opis

Choć jest bardzo częstym gościem w naszych domach, dla niektórych wciąż pozostaje tajemniczy – czy to pod kątem prawidłowej wymowy swego imienia, czy to podstawowych zasad opieki ; ) kogo mamy na myśli? Tym razem jest to Zamiokulkas zamiolistny, pieszczotliwie zwany “Zamio”. Poniżej kilka słów o tym, co to za roślina doniczkowa, jak się nią opiekować i jaką podpórkę zastosować, gdyby wymykała się spod kontroli.

Popularny zamiokulkas zamiolistny
Zamiokulkas zamiolistny potrafi pięknie ustroić nasze wnętrza

Czym charakteryzuje się Zamiokulkas?

Zamiokulkas zamiolistny jest dość popularną rośliną zieloną, o niewygórowanych wymaganiach, a jednocześnie bardzo efektowną i wdzięczną. Zadowoli zarówno doświadczonych Roślinoholików, jak i początkujących, wybaczając większość błędów i zapominalstwo. Jego żywozielone liście potrafią umaić każde wnętrze, nawet jeśli niewiele w nim światła – to jego przeogromna zaleta. Zamioculcas zamiifolia nie musi być często przesadzany, niespecjalnie istotne jest dla niego także nawożenie. Rzadko kiedy zdarza mu się kwitnąć, bo większość swej energii wkłada w tworzenie silnych pędów i rozbudowanych kłączy. W prostocie siła – a Zamiokulkas zamiolistny jest na to najlepszym dowodem.

Skąd wzięła się nazwa Zamiokulkas zamiolistny

To całkiem interesująca historia! Nazwę Zamiokulkas stworzono poprzez złożenie dwóch nazw gatunków roślin: Zamia (sagowiec) i qoloqas (kolokazja). Fonetycznie spolszczając, dało to wyjątkowy efekt, trudny do wymówienia przez szeroką rzeszę ludzi (pozdrowienia dla Mamy!). Z kolei nazwa gatunkowa zamiifolia powstała na wzór łacińskiej nazwy sagowców z rodzaju Zamia, o całkiem podobnych liściach. Stało się to na przełomie XX i XXI wieku, kiedy gatunek ten stał się popularną na całym świecie rośliną pokojową.

Anglojęzyczne kraje mają jednak własne określenia na tą roślinę pokojową, takie jak eternity plant (jakże trafne!), ZZ plant, czy Zanzibar gem. Polska nazwa “żelazny kwiat” nie znajduje odpowiednika, pomimo że to niesamowicie uzasadnione określenie.

Jak wygląda Zamiokulkas

Część nadziemną tworzy pióropusz sztywnych łodyg oraz wyrastających na ich całej długości niewielkich, podłużno-eliptycznych listków, ułożonych równolegle względem siebie. Listki są pogrubione, lekko skórzaste i lśniące. Ich kolor jest żywy, zielony, choć w rzadszych odmianach może migrować w kierunku czerni. Całość dorasta zazwyczaj do około 1m wysokości, jeśli doniczka jest dostatecznie ciasna. W przypadku dużej ilości miejsca lub bardzo luźnego podłoża, Zamiokulkas zamiifolia potrafi rozkładać się na boki, wymagając podpory – ale o tym w innym akapicie.

Jeśli chodzi o to, co dzieje się pod ziemią, to jest dość wyjątkowo względem innych popularnych roślin doniczkowych. Zamiokulkas zamiifolia tworzy bowiem zdrewniałe kłącza o średnicy do 4cm. Mówiąc bardziej obrazowo, po wyjęciu go z podłoża znajdziemy swoiste ziemniaczki z niezbyt długimi korzonkami.

Zamiokulkas zamiolistny roślina
Zamiokulkas zamiifolia tworzy żywozielony pióropusz stworzony ze sprężystych pędów

Gdzie w naturze występuje Zamiokulkas?

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć Zamiokulkas zamiolistny w naturze, powinniśmy udać się na tereny wschodniej Afryki, do strefy klimatu zwrotnikowego. W klimacie podzwrotnikowym spotkamy go głównie w południowo-wschodniej części kontynentu. Ta łatwa w uprawie roślina doniczkowa naturalnie występuje również w wilgotnych lasach tropikalnych, suchych lasach podrównikowych oraz w buszu. Chcąc polecić konkretne kierunki dla roślinnej eskapady, polecić możemy zwłaszcza Kenię, Mozambik oraz Zanzibar. Wyjaśnia to kolejną nazwę żelaznej rośliny, jaką jest Zanzibar Gem – czyli w wolnym tłumaczeniu: klejnot Zanzibaru.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – kwitnienie

Kwiaty u zamiokulkasa pojawiają się niezmiernie rzadko, a gdy już roślina je wytworzy, niespecjalnie zdobią. Najwyraźniej ten kwiat doniczkowy cały swój potencjał pokazuje na co dzień, a nie tylko od święta – i trzeba to docenić! ; )

Jak kwitnie Zamiokulkas zamiolistny

Kolbowate biało-zielone kwiatostany wyrastają na 20-centymetrowych pędach. Kwiatostany te złożone są zarówno z żeńskich, jak i męskich kwiatów. Zamiokulkas zamiifolia wytwarza eliptyczny owoc zbudowany z kulistych, białych jagód. Jeśli widziałeś kiedyś owocostan monstery, to jest to całkiem zbliżona forma. Kwitnienie nie jest jednak powodem, dzięki któremu zwojowała nasze wnętrza.

Czy zamiokulkas jest trujący?

Ważną informacją dla licznych posiadaczy tego kwiatu doniczkowego jest fakt, że Zamiokulkas zamiolistny jest rośliną trującą. Należy wziąć to pod uwagę zwłaszcza jeśli w jego otoczeniu przebywają dzieci, albo zwierzęta domowe. Niebezpieczna roślina może przez długi czas nie zwracać na siebie uwagi. Czasem wystarczy jednak chwila nieuwagi, a niewinna zabawa może zakończyć się wizytą u lekarza. Toksyczne są wszystkie części rośliny, a to za sprawą kwasu szczawiowego, który występuje tu w formie szczawianu wapnia. Zamiokulkas zamiolistny zyskuje dzięki niemu gorzki smak, który może, ale nie musi odstraszyć od jedzenia. Kontakt ze skórą lub śluzówką może prowadzić do ich zaczerwienienia, pieczenia, jak również obrzęku. Mogą pojawić się także dolegliwości żołądkowe, szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych. Nie lekceważmy więc ryzyka oraz potencjalnych skutków, jakie niesie ze sobą posiadanie tej, jak i wielu innych trujących roślin.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – stanowisko i temperatura

Zamio jest rośliną bardzo tolerancyjną i doskonale czuje się w naszych domach. Poniżej kilka szczegółów na temat tego, co to konkretnie oznacza – tak aby nie było niedomówień ; )

Zamiokulkas mało światła
Zamiokulkas przy niewystarczającej ilości światła będzie miał rzadziej rozłożone liście na pędach

Jakie stanowisko jest najlepsze dla Zamiokulkasa?

Zamiokulkas zamiifolia najlepiej czuje się w stanowisku półcienistym, a nawet zacienionym. Niektórzy mówią nawet, że wytrzyma kilka miesięcy w mitycznej łazience bez okna, ale nie polecamy tego sprawdzać ; ) przy niedoborach światła Zamio będzie reagował tak jak inne rośliny – wydłużeniem pędów i odległości między listkami, które staną się mniejsze i mniej intensywnie zielone. Warto tutaj pamiętać o odkurzaniu tej rośliny doniczkowej, tak aby nie utrudniać jej procesu fotosyntezy. Zbyt mocne nasłonecznienie spowoduje z kolei pojawienie się brązowych plam. Dla zachowania formy rośliny warto ją co jakiś czas obracać, aby równomiernie rozkładała listki.

Jakie temperatury najlepiej znosi Zamiokulkas?

Z uwagi na swoje Afrykańskie korzenie 🙂 Zamioculcas zamiifolia preferuje ciepło. Podobnie jak większość lubianych przez nas domowych roślin doniczkowych, najlepiej rośnie w temperaturze 25oC latem oraz około 19oC zimą. Mniejsza ilość ciepła może spowodować szkody w postaci zrzucania listków, zaś poniżej 5oC nawet zamieranie całej rośliny. Warto wziąć to pod uwagę planując dłuższe przerwy w ogrzewaniu mieszkania lub też porządnego wietrzenia. Ryzykowny jest również transport tej rośliny w okresie zimowym.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – podlewanie

Kwestia podlewania Zamiokulkasa jest jego największą siłą, ale i słabością. Dlaczego? Z naszych obserwacji wynika, iż najczęstszą śmierć ponosi zazwyczaj, gdy jego opiekun podlewa zbyt często lub zbyt szczodrze. Jeśli jednak mamy tego świadomość, zabiegi pielęgnacyjne możemy ograniczyć do minimum. Dzięki temu bardzo oszczędzamy czas, jednocześnie ciesząc się z pięknej roślinki!

Kiedy i jak często należy podlewać

Odpowiedź brzmi: niezbyt często! Ilość wody, jak u większości roślin, jest ściśle powiązana z ilością dostarczanego światła – a to często jest na niskim poziomie. Należy to wziąć pod uwagę, ponieważ najczęstszym problemem z tą rośliną jest właśnie przelanie, a w efekcie gnicie korzeni i zamieranie Zamiokulkasa.

Jak podlewać Zamiokulkasa?

Ostrożnie 😉 ponieważ Zamiokulkas zamiolistny doskonale znosi suszę, a gorzej przelanie. Optymalnym okresem pomiędzy podlaniami mogą być 2 tygodnie, a czasem nawet miesiąc! Z tego względu warto zapisywać sobie daty, tak aby nie przesadzić. Delikatnie pomarszczone liście i ogonki Zamiokulkasa będą dla nas sygnałem, że potrzebne jest zasilenie rośliny.

Kiedy wykonywać prace pielęgnacyjne

Zamiokulkas jest rośliną odporną, ale warto stosować równą zasadę dla wszystkich roślin. Mówi ona o tym, że w okresie zimy rośliny doniczkowe spowalniają swoje procesy życiowe i nie warto im przerywać tego letargu. Dużo bezpieczniejsze będzie przesunięcie tych czynności na wiosnę, czy lato.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – przesadzanie

Zamio nie jest liderem w kategorii tempa wzrostu, jednak jak każda roślina co jakiś czas wymaga przesadzenia do nowego podłoża i większej doniczki. Ze względu na niezbyt wygórowane wymagania, nie będzie to zajęcie mocno obciążające Właściciela, choć konieczne do prawidłowego wzrostu roślinki. Jeśli interesuje Cię ten temat, możesz sprawdzić nasz krótki artykuł tłumaczący o co chodzi z tą ziemią do roślin.

Jakie podłoże preferują rośliny?

Choć Zamiokulkas nie jest bardzo wybredny, zaleca się zastosować żyzne, próchnicze podłoże o odczynie lekko kwaśnym. Ta roślina doniczkowa nie lubi nadmiernej wilgotności, dlatego najlepiej umieścić ją w przepuszczalnej ziemi, wzbogaconej piaskiem, czy żwirem.

Przesadzanie Zamiokulkasa

Nasz zielony przyjaciel na szczęście nie jest bardzo wrażliwy na zmianę doniczki, co ułatwia opiekę. Coroczne przesadzanie zaleca się u młodych roślin, natomiast w późniejszym czasie wymiana będzie konieczna rzadziej. Trzeba kontrolować stan kłączy i przesadzić, gdy skończy się miejsce na ich rozwój. Jeśli przegapimy porę, mogą pojawić się trudności w wyjęciu rośliny z doniczki.

Zamiokulkas zamiolistny kłącze
Zamiokulkas zamiolistny i jego charakterystyczne kłącze

Kiedy i w jaki sposób przesadzać?

Przesadzanie Zamioculcasa zamiifolia najlepiej zaplanować na wczesną wiosnę i zawczasu zaopatrzyć się w doniczkę o średnicy ok. 1,5cm większej od obecnej. Dodatkowo, najlepiej wyposażonej w dość duże otwory na dnie. Po wyjęciu kwiatu doniczkowego z jego dotychczasowego pojemnika, na dnie nowego układamy warstwę drenażu – np. keramzyt. Dalej trochę nowego podłoża, aby roślina znalazła się na właściwym poziomie względem brzegu donicy. Boki zasypujemy i delikatnie dociskamy podłoże, aby finalnie móc je delikatnie podlać.

Czy Zamiokulkas wymaga nawożenia?

Jak każda roślina, Zamioculcas zamiifolia potrzebuje składników odżywczych, aby dobrze się rozwijać. Czerpie je z podłoża, jak również nawozu, który możemy podać podczas podlewania. Wystarczy dodać do wody nawóz uniwersalny, albo najlepiej do roślin zielonych, zawierający dużą ilość azotu.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – rozmnażanie

Jak większość roślin, Zamio można rozmnażać, powielać, a inaczej mówiąc, multiplikować zielone szczęście. Nie jest to tak oczywiste i łatwe jak np. u trzykrotki. Ale jest możliwe! Warto więc przy tej okazji przestrzegać kilku reguł.

Rozmnażanie Zamiokulkasa

Zamiokulkas oczywiście może być rozmnażany. Najlepszą porą na tego typu eksperymenty będzie wiosna, a więc pora z większą ilością ciepła i światła.

W jaki sposób rozmnażać Zamiokulkasa

Jeśli chcielibyśmy zyskać nowego towarzysza z istniejącej rośliny, możemy tego dokonać poprzez sadzonki liściowe, albo, co bardziej popularne, podział kłączy. Liście możemy umieścić w wodzie. Możliwe jest również ukorzenienie podobne do kłączy, a więc bezpośrednio w podłożu. Tutaj najlepiej zastosować preparat wspomagający i uzbroić się w cierpliwość. Żelazny kwiat będzie ją testował ; )

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – doniczka i inne akcesoria

Naczynie, w którym umieszczamy roślinę jest bardzo ważnym elementem układanki. Podobnie akcesoria, czyli wszelkie podpórki do roślin, albo obręcze. Elementy te mogą zasadniczo wpłynąć na to, jak prezentować się będzie roślinna kompozycja.

Zamiokulkas zamiolistny podpórka
Odpowiednia podpórka dla Zamiokulkasa potrafi zdziałać cuda!

Idealna doniczka dla Zamiokulkasa

Mówi się, że Zamiokulkas lubi bardzo ciasne doniczki. Jednak należy tutaj wziąć pod uwagę możliwość wyjęcia rośliny z pojemnika, jak również zapewnienie możliwości równomiernego wzrostu rośliny. Kłącza dobrze będą się rozrastać w szerszych, a niezbyt wysokich doniczkach. Należy pamiętać o otworach w doniczce, które pozwolą na odpływ zbyt dużej ilości wody.

Jakie podpórki do zamiokulkasa?

Zamiokulkas zamiolistny czasem traci sprężystość i pokrój – czy to z uwagi na zbyt płytkie posadzenie, czy może zbyt małą ilość wody. Przed wyborem Podpórki do zamiokulkasa, należy pamiętać, że roślina będzie szukać światła, zwłaszcza przy jego niewystarczającej ilości. Jeśli zanadto rozciągnie swoje macki, warto zastosować odpowiednią podporę. Podpora do roślin MiniMo to wytrzymała obręcz na trzech prętach, która rozwiąże problem. Dopasujesz średnicę oraz długość prętów do optymalnego położenia, w którym musi się znaleźć, aby trzymać roślinę w ryzach. Dobra podpórka do roślin często przesądza o tym, czy roślina będzie pasować do danej lokalizacji.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – problemy, choroby i szkodniki

Zamio nie jest bardzo wymagający, nieczęsto choruje. Jest stosunkowo odporny na szkodniki, jednak istnieje tu pewna granica. Każda roślina osłabiona przez niewłaściwą pielęgnację jest bardziej podatna na tego typu problemy, dlatego przy wykryciu niedogodności należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe kwestie.

Jakie problemy występują w uprawie?

Choć Zamiokulkas zamiolistny nazywany jest żelaznym kwiatem, ma swoje zmartwienia. Najczęstsze z nich to zbyt duża ilość wody, którą fundują mu właściciele. To właśnie nadmiar, a nie jej niedobór może powodować problemy z tym kwiatem domowym. Po przelaniu potrzebne będzie przesadzenie rośliny, aby uniknąć problemów.

Czy Zamiokulkas porażają choroby?

Jako konsekwencja przelania, Zamiokulkasowi może przydarzyć się choroba grzybowa. Objawi się to brązowymi, gnijącymi ogonkami liściowymi lub kłączami. Ziemniaczki staną się miękkie, a w finalnym stadium odłączą się od łodygi.

Jakie szkodniki atakują Zamiokulkasa?

Przędziorki to szkodniki, które mogą się nam przydarzyć. Roślina Zamiokulkas będzie wtedy pokryta drobnymi pajęczynkami i białymi punkcikami – to właśnie winowajcy. Pomoże prysznic, oprysk oraz zastosowanie drapieżnych roztoczy. W czasie leczenia najlepiej będzie odizolować Zamio od innych roślin.

Co zrobić żeby Zamiokulkas rósł?

Należy to zaakceptować i uzbroić się w cierpliwość. Zamio jest bardzo ładną rośliną, ale też wolnorosnącą. Najlepszym, co można dla niej zrobić, to zapewnić optymalne warunki i nie dopuścić do przelania lub opanowania przez szkodniki. Zamioculcas w końcu odpłaci się piękną zielenią liści.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – odmiany i aranżacje

Klasyczny zielony Zamio to nie jedyna opcja! Miłośnik kwiatów domowych znajdzie coś dla siebie wśród oryginalnych i niezbyt jeszcze popularnych odmian. Pomimo wyższej ceny można zastanowić się, czy nie warto zainwestować w wyjątkowy okaz, który może bardziej ucieszy nasze oko lub wpasuje się we wnętrze.

Zamiokulkas – najlepsze odmiany

Jeśli otoczyliśmy się już wianuszkiem żywozielonych Zamiokulkasów zamiolistnych, możesz zainteresować się wersją o ciemnych, niemal czarnych liściach – to Zamiokulkas ‘Raven’. Z kolei odmiana ‘Zenzi’ to miniaturka o zwartym, nietypowym pokroju. Obie są wyraźnie odmienne od klasycznego Zamio, więc może przypadną Ci do gustu?

Zamiokulkas raven
Zamiokulkas raven to piękna odmiana popularnej rośliny

Podsumowanie

Zamiokulkas to idealna roślina do trudnych, niezbyt doświetlonych wnętrz. Poradzisz sobie z nią jeśli nie jesteś zbyt doświadczonym Roślinoholikiem i zapominasz o podlewaniu. Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji do wybierania odpowiednich zielonych przyjaciół, zajrzyj do naszego tekstu najlepsze rośliny do domu, lub też kwiaty doniczkowe na prezent. Rozwinęliśmy temat roślin przyjaznym ich właścicielom.

A jeśli podpora do roślin MiniMo dla Zamio wydała Ci się interesującym konceptem, sprawdź pozostałe podpórki do roślin. To nasza specjalność ; )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *