(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.async=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-WVLJD3G'); Jakie kwiaty doniczkowe na urodziny? ❤️ - PrintPlant

Jakie kwiaty doniczkowe na urodziny?

W ciągu roku zawsze jakieś są – urodziny. Jeśli uznamy, że vouchery to pójście na łatwiznę, a uświetnianie dnia naszą obecnością to za mało, przychodzi moment poszukiwania prezentu. Jeżeli akurat jubilatka lub jubilat jest roślinoholikiem/ świeżo po przeprowadzce/ zaczyna jakiś nowy etap w życiu, sprawa wydaje się prosta – idealne będą kwiaty doniczkowe na urodziny.

Już raz poruszyliśmy podobną kwestię w naszym artykule Kwiaty doniczkowe na prezent. Polecamy w nim cały wachlarz roślin: od skromnych sukulentów, przez rzadkie okazy urzekającego Epipremnum neon, po autentyczne roślinne białe kruki w stylu Monstera Variegata. Żeby się nie powtarzać, dzisiaj poszukamy odpowiedzi na innych stronach zielnika. Gdyby Wam było mało – zachęcamy do lektury tamtego artykułu.

ceropegia - kwiaty doniczkowe na urodziny
Ceropegia i sukulenty to dobre kwiaty doniczkowe na urodziny

Znowu kaktusy i sukulenty

Najbezpieczniejszą opcją zawsze są małe rośliny doniczkowe, które nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Roślinoholik ucieszy się z poszerzenia kolekcji, a nowicjusz dostanie zachętę. I choć wspominaliśmy w poprzednim artykule, musimy się powtórzyć: idealnie odnajdą się w tej roli kaktusy i sukulenty. O istnieniu tych roślin doniczkowych można na chwilę zapomnieć, a one się nie obrażą.

Dla początkujących sprawdzi się Patyczak, sukulent z rodziny kaktusowatych. Nazwa bardzo dobrze oddaje cechy tego wyjątkowego okazu. Jego zielone pędy są pokryte włoskami i wyrastają na wszystkie strony, co nadaje mu bardzo ujmującego wyglądu. Ubóstwia światło słoneczne, a porcji podlewania wystarczy mu na około 10 dni. Dodatkowy atut – bezpieczny dla zwierząt!

Kolejnym przykładem jest Ceropegia Woodii. Ten pnący sukulent bulwiasty lubi rozproszone światło i nie jest toksyczny dla zwierząt. Wymaga kolejnego podlewania dopiero gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Charakteryzuje się wybarwionymi na fioletowo pędami, z których wyrastają drobne, sercowate liście. Jeśli chodzi o kolor, z wierzchu srebrzysto-zielone, a pod spodem purpurowo-czerwone. Ceropegia Woodii szybko się rozrasta, robi wrażenie pnączami zwieszonymi swobodnie w dół lub oplatającymi podpórkę. Szczególnie zjawiskowo wypada z naszym modelem, jakim jest podpórka do roślin Ring M.

Zamiast koperty – Pieniążek

Doskonale wiemy, że to co zawsze się przyda, to pieniądze. Niestety w pewnym wieku już nie wypada dawać w prezencie urodzinowym wypchanej koperty ; ) Naprzeciw wychodzi nam znany symbol dobrobytu i szczęścia – Pieniążek. Roślina doniczkowa, której wręczenie komunikuje: “życzę ci dużo pieniędzy i robię to taktownie!”. Przez swój nietypowy wygląd stanowi też bardzo elegancki element wystroju wnętrz. Dlatego też świetnie sprawdzi się jako kwiat doniczkowy na urodziny dla osoby świeżo po przeprowadzce. Pieniążek należy do sukulentów, nie wymaga zbyt częstego podlewania – wystarczy raz na tydzień. Warto ustawić go na dobrze nasłonecznionym parapecie, by odwdzięczył się pięknymi, zielonymi liśćmi na długich łodygach. Przy dobrej uprawie, obrodzi i wyda wiele pokoleń bejbików.

karta podarunkowa - akcesoria doniczkowe na urodziny
Karta podarunkowa na akcesoria do roślin to dobra opcja, jeśli nie interesują nas kwiaty doniczkowe na urodziny
Kwiaty doniczkowe na urodziny - storczyk
Urodzinowy klasyk – storczyk, koniecznie na patyczku lub stylowej podpórce do roślin w formie gałązki

Jaki kwiat doniczkowy na urodziny – klasyczny storczyk

Najpiękniejszą rośliną na prezent jest Storczyk. Przynajmniej tak uważają mamy, kombinując jaki kwiat doniczkowy na urodziny chciałyby dostać.

Storczyki, lub inaczej orchidee występują w różnych kolorach i czarują delikatnymi kwiatami. W zależności od gatunku różnią się stopniem trudności pielęgnacji. Naturalnie porastają lasy równikowe, lubią więc wilgoć, ciepło i łagodnie zacienione miejsca. Nie bez powodu często idą w parze z nieproporcjonalnie wysoką doniczką, bo zagadnienie ich charakterystycznej uprawy to temat rzeka. Jednak zakupiony w zaufanym miejscu ma już zapewnioną odpowiednią mieszankę podłoża. Co do podlewania – lepiej czasem o roślince zapomnieć, niż ją przelać, dobrze też zadbać o bardziej wyrafinowaną wodę niż zwykła kranówka. Namaczanie, nawożenie i inne szczegółowe kwestie uprawy storczyków będziemy rozwijać w innym artykule.

Jakie kwiaty doniczkowe na urodziny – sekcja dla roślinoholików

Jeśli jest dla nas jasne, że jubilat/jubilatka jest prawdziwym zielonym freakiem, warto przekierować nasze poszukiwania w stronę ‘roślin kolekcjonerskich’. Naturalnie nasuwają się na myśl, gdy zastanawiamy się jakie kwiaty doniczkowe na urodziny wybrać, aby prezent był absolutnie wyjątkowy. Są to gatunki rzadkie, trudniejsze do zdobycia i trochę bardziej kosztowne. 

Urodziny to wyjątkowa okazja by odejść na chwilę od tradycji rośliny zielonej. Rośliną miliona barw nazywane jest Caladium. Pochodzi z rodziny obrazkowatych i charakteryzuje się iście malarskimi liśćmi o sercowatym kształcie. Potrzebuje jasnego miejsca by słońce czyniło swoją magię wybarwiania, jednak nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni, żeby uniknąć oparzeń. Warto pamiętać, że bulwa Caladium zasypia na zimę, a roślina traci swoje przecudne liście. Budzi się na wiosnę i znów cieszy oko.

Kolekcjonerskie kwiaty doniczkowe na urodziny - monstera marmorata
Kwiaty kolekcjonerskie na prezent to drogi, ale bardzo efektowny podarunek

Jako kwiat doniczkowy na urodziny świetnie się sprawdzi też Aglaonema – na przykład Aglaonema Red Master ze swoimi nietuzinkowymi czerwono – różowymi liśćmi. Mimo swej niezwykłości, ma całkiem zwykłe oczekiwania pielęgnacyjne. Lubi regularne podlewanie co około 10 dni i rozproszone światło. W trosce o te piękne liście należy również unikać zbyt silnie nasłonecznionego stanowiska, które może spowodować ich uszkodzenie.

Kwiaty doniczkowe na urodziny – podsumowanie

Możemy znać osobę, ale nie musimy znać jej ogrodniczego alter ego. Stąd ciężko wyczuć cudze zwyczaje, czy poziom systematyczności przy podlewaniu. Wybór rośliny, czy jakiegokolwiek innego prezentu to nie lada zadanie! Aby nie strzelić gafy, dobrze jest poznać prezentowy savoir vivre. Jeśli mamy taką możliwość, warto przed zakupem zrobić mały research wśród bliskich jubilata, bądź podpytać rzeczoną osobę – oczywiście dyskretnie.

Jeśli natomiast chcemy pozostać w zielonej tematyce niekoniecznie inwestując w kolejną roślinkę, może warto zastanowić się nad jakimś dodatkiem uświetniającym kolekcję obdarowywanego. Jest to na pewno bezpieczna opcja, a zarazem fajny prezent. W naszej ofercie odnajdziecie szeroki wybór akcesoriów wykonanych z druku 3d. Są nim różnorodne podpórki do roślin, ale też zgrabna podstawka do doniczki. A jeśli czujecie się w tym zestawie zagubieni, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu Jak dobrać podpórkę do rośliny.

Powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *